Nejnovější komentáře

Autor: blacks30.05. 21:44
Autor: Petr Dlouhý25.05. 17:47
Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04

BB - najdi si svou akci...

<Červenec '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

1. 7. - 1. 9. 2024
Pondělí - Neděle

9:00 - 22:00 bez omezení

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

Sobota - Neděle 
9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

16.03.2015 07:55

Tomáš Reich

foto

Naprosto nejvíc je lézt na skalách. Všichni to víme, ale málokomu se to pořádně daří pravidelně. Kdo to v letošním roce ale má zmáknutý, je Tomáš Reich, který už projel světa kraj a taky je to na jeho lezeckém růstu vidět. Tak pojďme se o něm dozvědět ještě něco navíc. Pondělní rozhovor je tady a tetelí se z vašich kukadel a klikanců :)


Odkud jsi, kolik ti je, výška, váha a bicák :)?
Jsem z Brna, je mě 26 let, váha kolem 60 kg a bicák nevím, ale měřit si ho nebudu, pak by se mi holky smály, že mají větší :D

Kde momentálně bydlíš?
Bydlím v Brně.

Co děláš a co tě živí? Předpokládám, že jsi ještě na škole?
Škola už ne, jako většina lezců dělám výškovky.


Šipkový král 9- - Moravský kras

Jak dlouho lezeš a jak jsi se k lezení vůbec dostal? S kým?
Lezu už docela dlouho, cca 14 let, ale bylo to takové dětské lezení, občas jsem lezl a pak třeba rok nic a pak zase zpátky. K lezení jsem se dostal tak, že jsem hrával fotbal, v zimě postavili stěnu s tělocvičnou a my tam chodívali trénovat, jak jsem to viděl, tak mě to lákalo vyzkoušet. Ujali se mě tam, a všechno mě naučili, za to jsem jim dost vděčný.

Co rodiče? Jste sportovní rodina ? Podporují tě v lezení?
Rodiče nejsou moc sportovní typy, ale do sportovaní nás hodně nutili :). V lezení to bylo horší, hodně se o mě báli, nechtěli mě dlouho pouštět na skály. Můj vzdálený strýček žil ve Švýcarsku a byl u horské a zahynul tam, z toho si udělali takový obrázek, tak jsem to neměl lehký.

Máš sourozence? Lezou taky?
Mám bratra, zkoušel lézt, docela by mu to šlo, ale má problémy s ramenem, tak mu to za to nestálo a přestal s tím.Jaký byl tvůj lezecký progres?
Můj progres :D To je dost složité. Tak začínal jsem na umělce a lezl jenom tam. Nejhorší bylo překonat to, že když jsem začal jezdit na skály ( konečně jsem  to doma ukecal :D ), tak mi to vůbec nešlo. Ale měl jsem kolem sebe hodně lidí, co mě podporovali a tahali na skály a naučil jsem se trochu lézt nohama a pak to šlo :). Další progres byl, když jsem začal k lanu bouldrovat, jak já to nenáviděl. Vůbec mi to nešlo, byl jsem slabej, ale možná to, že mě to nešlo, mě nakonec dokopalo k tomu, abych zabral a začal pilovat to, co mi nejde.

Jak často jsi chodil lézt a po jaké době jsi lezení propadl?
Lézt chodím dost často, pokaždé jinak. Tak 4 týdně chodím určitě. Těžko říct, kdy jsem propadl lezení, ale asi hnedka od začátku. Mě strašně bavilo pořád lézt a hlavně ta komunita lidí kolem. A pak jsem poslední roky propadl skalám:  hlavně příroda, klid a lezení :).

Co máš raději? bouldery nebo lano?
Určitě lano, ale už nepohrdnu ani bouldrama jako dřív :D

Co jinýho děláš za sporty?
Jsem hodně sportovně založený a baví mě skoro všechno, ale času je málo. Hlavně chodím běhat a plavat, občas si zahraju squash. Jsem otevřený každému sportu, zkusit se má všechno.Vychytáváš si jídlo?
Neřeším to, ale poslední dobou se snažím omezit pečivo.

Letos už jsi hodně cestoval po skalách. Kde všude jsi byl a s kým?
Byl jsem 2x v Ospu a ve Španělsku v Margalef a v Siuraně. V Ospu jsem byl na Silvestra s holkama (Evča, Míša a Verča), podruhé s Barčou, Ríšou a Šaulim. Ve Špánu jsem byl s Helčou, Míšou, Vendulkou a Vojtou.

V Ospu jsi byl v lednu. Jaký tam bylo počasí a podmínky? Zkoušel jsi i něco jinýho než co jsi vylezl? Jak to šlo?
Na Silvestra byla docela zima, původně jsem chtěli lézt v Kompai, ale dost tam nasněžilo, jeden den jsme to zkusili a bylo to dost peklo. Potom jsme odjížděli do Ospu. Tam se to už dalo, nebyla to ale výhra, jak ale svítilo slunko, tak to trochu šlo. Po druhé to bylo podobné, bylo tepleji, ale za to foukalo a bylo zataženo. Po druhé, co jsem byl v Ospu, tak i mé ambice byly větší, vylézt dvě 8b, ale nepodařilo se, celou dobu jsem visel v Mrtvákovi, třeba příště padnou další dvě 8b :).

Pak jsi byl ve Špáňu. Jaký tam bylo počasí?
Španělsko, to je ta země, kde sněží jednou za rok a já tam zrovna musel jet :D. Počasí nic moc, možná i horší než v Ospu, dalo se ale lézt, když už tam jsi, tak musíš :). Už se těším, jak tam pojedu, cesty tam vypadají dost dobře.


Atomic café 8a - Lumignano

Letos to stálo celkem zaprd skoro všude, co :)?
To máš pravdu, snad jaro bude lepší!!!

No a ve Špáňu to šlo jak? Zkoušel jsi i těžší věci nebo jenom valil onsajty a nic moc nenacvičoval?
Tak hlavně jsem lezl onsajty, občas zkusil něco těžšího, ale nějak nebyl moc čas. Lezl jsem tak na pohodu, žádné hrocení. Dost mě limitovaly prsty, mám problém s prokrvováním, takže jsem dost trpěl.

Byli jste v Margalef i v Siruaně, že jo? Zkus ty dvě oblasti porovnat. Která tě baví víc, která má těžší klasu?
Moc klasu nemůžu porovnat, je to úplně jiné lezení  a navíc jsem byl v Siuraně jenom dva a půl lezeckého dne. Margalef jsou dírky (to mě dost sedí) a Siurana je zase technická s lištami, prostě úplně odlišné typy lezení.


Super Paquito 8a+ v Margalef

Byl jsi i v jiných oblastech ve Špáňu? Kde?
Nebyl, tento rok jsem byl poprvé ve Špaňu.

Docela jsi už i prolezl ve Francii Tarn a St.Leger. Která oblast je favoritní a jak je to kde s klasou?
Francie je super. Dvakrát jsem jel do Špáňa a nakonec jsme zůstali v Francii. Poprvé St. Leger a podruhé Gorges du Tarn. Obě oblasti jsou super, v St. Leger je asi klasa dost těžší než Tarnu. Mám rád ale obě, asi ale víc St. Leger. Pak jsem byl ještě v Ceuse, další parádní oblast, kam se chci určitě taky vrátit.

Nechal jsi tam nějaké resty? Do které oblasti se brzo vrátíš?
Já se snažím resty nenechávat, ale občas to nevyjde :D Tak v Siuraně mám dva resty, v Margalef jeden, ale je tam hodně cest, co chci ještě pozkoušet. Jeden rest v Arcu a Lumignanu. Jinak asi už nic. Kam pojedu, to těžko říct, podle času a podle toho, jestli někdo bude mít čas, ale viděl bych to spíš na Osp a na delší dobu do Francie (asi St. Leger) .

Nebo kam by jsi se rád podíval?
Rád bych do Oliany, Santa Linie a určitě do Rodelaru.Které oblasti jsou pro tebe top? A které dobře znáš?
Top oblasti, to těžko říct, všechny mají něco specifického. St. Leger, Arco, Ceuse a Osp. Oblast, kterou dobře znám, je asi jenom Moravský kras.

Jaký cesty tě na skalách baví a co ti jde? Které cesty bys rád pozkoušel nebo vylezl?
Nejvíc mě baví dlouhé vyrovnané vytrvalostí cesty. Tak určitě bych rád vylezl nějaké 8b+, ale nemám žádné vyhlídnuté. Málokdy si vyberu cestu dopředu a pak ji přijedu lézt. Rozhoduji se podle toho, jak cesta vypadá v reálu :).

V deníčku se ti blýská i Frankenjura :). Jezdíš tam často? Jak moc tě to tam baví?
Do Jury občas zajedu, ale ne nějak často. Zase jiné lezení, víc bouldrové, nejde mi to, tak tam musím jezdit, aby mě to posunulo dál.


Locatastrofe 7b+ - Lumignano

No a za "barákem" máš Kras. Jak často tam jsi a jak daleko ti tam trvá od baráku dojet?
Poslední dobou do Krasu moc nejezdím, ale měl bych. Rudice mám 20 km, Sloup a Holštějn cca 35 km.

Máš tam rozlezené nějaké těžší věci? Co konkrétně? A jak to letos vidíš s přelezy :)?
V Krasu nemám nic vyloženě rozlezené. Jestli bude čas, tak tam budu jezdit. Asi první, co polezu, bude Hrobeček a nebo Bubaka. Ale jinak nic neplánuju.

Na které přelezy (v různých oblastech) rád vzpomínáš a kterých si nejvíce vážíš?
Každý přelez má svoje. Asi nejvíc první 8b Abrege, Nief, byl to docela boj to vylézt, taky jsem to už třikrát vzdal, že to vyberu, ale vždy jsem byl ukecán, abych to tam nechal.

Je pro tebe hodnotnější přelézt těžší věc na víc pokusů nebo vyvalit OS?
To ani nevím, co je hodnotnější. Onsajty jsou prostě jeden pokus, jednou se zkousneš a máš to. Při těžkých cestách to je vymyslet dobrý program, pak to nepokazit a většinou mi přijde těžší se psychicky připravit na PP přelez než na OS.

Není ovšem OS jako OS :). Otázka zda OS vůbec existuje :) a pak je tedy potřeba rozlišit, v které oblasti a cestě ten OS je...Přeci jen je rozdíl vylézt OS ve Špáňu nebo v Juře či St.Legér...Jako ty cesty ve Špáňu nejsou ouplně lehký, ale přeci jenom je to takový "jakože" nějaký jednodušší. Jak to vnímáš ty?
Jak píšeš, není OS jako OS. Hlavně každému sedí něco jiného. Určitě klasa v Špáňu je lehčí, ale ne zas o hodně. Hlavně mě to tam více sedělo než třeba v Juře. OS je dlouhé téma. Čistý OS už neexistuje, pokud nelezeš v horách.

Co bouldering? Pár přelezů v deníčku máš, ale rozhodně ne tolik, co cest jako s lanem.
Boudering venku, občas zajedu si odpočnout od lana, ale né moc často. Ostaš mě hodně bavila a určitě tam tento rok pojedu.

Boulderuješ i v Krasu?  Kombinací je tam celkem dost...
Ne, mám rád své prsty :D


Sofie 9+ - Moravský kras

Slovensko máš taky celkem blízko. Byl jsi na Súlově a okolí?
Určitě spíš dřív, poslední dobou ne. Na Súlově jsem byl dvakrát jako malý a pak asi dvakrát před několika roky. Těžké cesty jsem tam nezkoušel, jestli bude čas, tak na Slovensko lézt pojedu. Kamarád mě tam pořád tahá.

Co Višeň? Ta by ti měla sedět. Teda já tam nebyl :))), ale říká se, že je to silové vytrvalostní lezení.
To jsem taky slyšel, ale nebyl jsem tam, ale neláká mě to tam.

Tvůj poměr lezení na umělé stěně a venku na skalách během roku? Jak často jsi na šutru :)?
Snažím se být venku co to jde, ale asi jsem víc na umělce :).

Jak by podle tebe měl vypadat lezecký rok 2015? Jsi spokojený s tím jak letošní rok probíhá?
S tímto rokem jsem zatím nadmíru spokojený, uvidíme, jak bude to  probíhat dál.

Tvoje představa o ideálním lezeckým dnu :)?
Být na skalách se super lidmi.No a co ženy a trénink :)?
Těžká otázka, ale jo, dá se trénovat i s ženskýma :D

Tak tedy co trénink?
Můj trénink, jestli se to tak dá nazvat. Snažím se v tom vyznat, ale vyloženě to nemám rozepsané, rozhoduju se podle toho, jak přijdu na stěnu.

Zkus popsat tvojí lezeckou přípravu. Kdy začínáš trénovat? Máš promakaný systém?
Moje příprava je dost amatérská, teďka se budu snažit trochu zlepšit  a rozepsat si trénink a dodržovat ho. Uvidíme jak to půjde.

Kolikrát týdně lezeš, jaké cykly, na co se soustředíš, jaké dáváš pauzy, kolik kroků denně, kompenzační cvičení, posilování, Visy, shyby, balkna? :) No prostě zkus se víc rozepsat :).
Tak já se nejčastěji vzbudím a řeknu si co budu dělat. Nejčastěji lezu 2 dny a den pauza a nebo podle toho jak se cítím, klidně trénuji i 4 dny. Když lezu dva dny, tak jeden den je dvoufázový. Příprava mimo lezení, hodně běhám a jednou za čas shybuju na hrazdě. Ale musím dát do tréninku campus, abych se zlepšil.


Bit Man - Gastlosen

Jak probíhá tvoje rozcvička před a po lezení? Jak zhruba dlouho a na co se zaměřuješ?
Tak nejčastěji vykecávám s lezci a u toho se trochu protáhnu a nejvíc se protáhnu v rozlezu. A na závěr dávám lehkou cestu na protažení po tréninku. Trochu na to dlabu, třeba se polepším.

S kým nejčastěji trénuješ a kde? Víc boulderuješ nebo lezeš s lanem?
Nejčastěji trénuju s Peťou Andrlem, Ríšou Frohnem a Vojtou Vrzbou ("Máma" pozn.redakce :)). A s dalšíma, kteří mají čas. Trénuji nejvíc na laně, ale poslední dobou dost bouldruju, tak uvidíme, jak to bude za pár měsíců. Trénuji nejčastěji na Klajde, Duru a Hudy a snažím se trénovat i v Praze, když mám cestu.

Je hodně mladých lidí, co se do lezení pouští, a je spousta nových lezeckých stěn. Co bys všem začínajícím bušičům doporučil?
Tak hlavně poslouchat svoje tělo a naučit se odpočívat.


Vysoké Tatry poprvé po vlastním

Dělal jsi na začátku svého lezení nějaké chyby? Co bys změnil?
Toho je spousta, jako každý lezec, hodně jsem se často přetrénoval, málo jezdil na skalky. Hledal cesty co mě sedí, místo toho, abych lezl to, co mi nejde pro zlepšení.

Jakou nejčastější chybu stále děláš ještě teď :)?
Asi pořád se někdy přetrénuju, prostě mě to baví a občas to přeženu.

Co je to, co tě na lezení baví? Ten hlavní motor?
Ten pohyb, strávené chvíle s kamarády. Hlavní motor jsou ostatní, co mě podporují a lezou dobře, to mě táhne nahoru.

Co jiná odvětví lezení? Hory, vícedélky, ledy, zima?
Tak vyzkoušel jsem si skoro všechno. Sportovní vícedélky to mě baví, v létě je to super si odpočnout od sportovek. Ledy jsou zkoušel jenom na umělce ve Víru, dobrá zábava, ale ta zima mě dost odrazuje :D Na hory jsem ještě nedospěl.


Hollental

Závody? Pojedeš letos ČP, ať už v laně nebo v boulderech?
Plánuji jezdit závody na laně. Potrápit pořádně hlavu.

Tvoje nejlepší umístění na závodech?
Tento rok druhé místo v Polici nad Metují.

Plány na repre? Láká tě to?
Určitě láká, ale i kdybych se tam dostal, tak rozdíl mezi ČR a světovým pohárem je obrovský.Na které závody bys letos určitě chtěl vyjet?
Chci jet na všechny závody co budou, ale když bude hodně krásné počasí, tak dám určitě přednost skalkám.

Lezecký vzory? (holka a kluk) A proč?
Tak přímo vzory nemám. Ale asi Adam, když ho vidím, jak trénuje a jaké kroky dělá, to mě dost motivuje.

Plány do budoucna?
Neplánuji moc. Cíl tento rok je 1x 8b+ a 5x 8b. Tak snad to všechno vyjde, zatím to jde dobře...

Koho by jsi doporučil na příští rozhovor?
Na další rozhovor je dost lidí určitě, ale tak Karla Požára, musíš se ale hodně snažit. On by strašně chtěl udělat rozhovor, ale ještě o tom neví :D To už bude na Tobě ho přesvědčit!

Tak Karla jsem lanařil před rokem a dokonce jsem mu i naservíroval hromadu otázek...Jenže :)...zatím nic...Halooo :) Karle...Už to hořííí

No a na následující fotce je kromě Toma taky jeden adept na budoucí rozhovor. Ano, je to ten pán v tričku s elegantním stylem, upřeným výrazem a jednoznačným soustředěním.
Modří už určitě vědí, o koho se jedná a tipy v komentech jsou za bludišťáky! Navíc mi na tohoto Lezce můžete už připravovat otázečky :)Takže tak. Rozhovor je vždy startem údálostí a novinek na www.boulder.cz. Snažíme se držet tempo a moc nás těší rostoucí návštěvnost našich pořadů.
V BB se toho tento týden stane strašně moc a bude to jedna novinka za druhou. Na webu už máme dlouho, předlouho rozdělaný velký projekt, který usnul zimním spánkem, ale protože se blíží jaro, tak už je cítit ve vzduchu, že to letos doopravdy spustíme. Bude to velký! Respektive je to velký a naprosto jedinečný. Strašně vám závidím, že se na to můžete těšit :).
Mějte se a držte se
Oliváč

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama