Nejnovější komentáře

Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04
Autor: Karin Slunečková27.01. 21:06
Autor: Petr Černocký22.01. 13:13

BB - najdi si svou akci...

<Duben '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
2930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

 

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

Pondělí - Čtvrtek
9:00 - 14:30 & 17:45 - 22:00
Pátek
9:00 - 14:30 & 16:45 - 22:00
Sobota - Neděle
9:00 - 22:00

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

sobota 6. 4. .: 9:00 - 19:00
neděle 7. 4. .: 9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

14.12.2015 23:39

Testování lezců

foto

V BB to konečně utichlo...kango, motorovka, flexa, vrtačka, mafl, šukalka, míchadlo to všechno už je opět minulost. Jsme připraveni vstoupit do nové fáze vývoje Boulder Baru. Máme přichystanou novou halu 27 a článek o ní bude velice brzo. Je velkoparádní a nabízí toho strašně moc! Dnešní text ovšem věnujeme jiné kapitole, která v BB naplno startuje. 

Testování lezců
V BB budujeme, stavíme a vymýšlíme...Měníme kde co a už nezůstal chyt na chytu. Halou 25 jsme ulevili náporu prcků, který bébeso zachvátil, ale stejně by se ještě jedna hala na lezení hodila :). Buďme ale při zemi. Lezeního máme plný žebřiňák a bouldery měníme tak často, jak jen to jde. Kolečkovací profily máme taky, náklopka je super a vůbec celá tělocvična vzadu je taky dost prima. Řeklo by se:”Co víc si přát…”.
Jenže my spokojený pořád nejsme. Přijde nám, že v tý naší matce stověžatý se moc netrénuje. Všichni si chodí tak jakože popolézt, poválet se a pobavit se. Jako proč ne, že áno, ale ruku na srdce zda většina z vás nechce krapet víc. Popolézt těžší věci, odvisnout menší chyt a vůbec být namakanější a lezecky připravenější...
Jenže jenže...Člověk by i vnitřně chtěl a i se dokáže zkousnout a zabrat, ale jak na to?! Kde začít a nedělat chyby? Pak přijde pár náznaků a série výmluv.

Rozhodli jsme se, že do tohoto stavu zkusíme píchnout a vrazit nohu do dveří. Nabídnout záchytný bod, od kterého se vše může odrazit a nasměrovat “správným” směrem.
Trénovat může začít v podstatě kdokoliv a v kterémkoliv věku. Stačí jen chtít a mít připravenou pevnou vůli. Pokud tohle máte pochystaný, tak pak přichází na řadu otázka JAK NA TO? a KDE ZAČÍT?

Poslední dva roky v BB dost makáme na celkovém systému dětských kurzů a školíme se kde se dá. Hromada věcí také vzniká jako pokus omyl a posunujeme se dopředu. Dětské kurzy bych řekl, že máme zmáknuté, a teď se chceme posunout k lezcům starším :)
Absolvovali jsme bezpočet konzultací s odborníky z FTVS, jmenovitě s Jirkou Balášem, který vede mimo jiné testování repre týmu a jeho znalosti a zkušenosti v oboru jsou dalekosáhlé. Jirka nám pomohl sestavit testovací baterii a umožnil využívat software, který vyvíjel. Zadaním dat z testování lezou ze softwaru zajímavé údaje o možných výkonech na skalách, o silných a slabých místech lezce atd. 

Otestování lezce je tedy prvotní odpovědí na otázku: Jak s tréninkem začít..?
Díky Testování se dají exaktně vyhodnotit slabé a silné stránky lezce a na ně pak začít pasovat skutečný trénink. V Boulder Baru jsme připravili speciální stanoviště na Testování lezců. 

Nachází se v zadní části haly 25 v prostoru, kde jsou balkny. Vznikl zde nový dvacetistupňový profil na testování přešahů, kolmice na ohebnost a jsou tu další stanoviště potřebná ke kompletnímu otestování. Samotné testování trvá dvě hodiny a připravte se na to, že vás vyždíme :). Z naměřených hodnot se vytvoří velice zajímavý graf, ke kterému dostanete odborný komentář. 
Výsledek testu je pak pro vás odrazový můstek k posouvání vaší výkonnosti. Dá se na něm stavět a je jen na vás, jak s výstupními daty naložíte.

Na Testování je nutné se objednat předem.

Můžete začít na sobě makat sami od sebe a dle vašeho systému, anebo budete moct využít další z naší BB tréninkové nabídky. Nejlepší volba je samozřejmě nechat si sestavit Tréninkový plán, který je zpracovaný přímo pro vaše potřeby a synchronizuje se s vaším následujícím týdnem. Nejedná se o žádný unifikovaný rozpis na tři měsíce, ale sestavuje se na základě komunikace s trenérem a vždy na následující týden.
Druhou možností je se jednou týdně potkat v BB a zúčastnit se lezení s trenérem tzv. Lezeckého bloku. Z testování se sestaví skupiny lezců, které jsou na tom výkonostně podobně, a ty se pak budou scházet na společných trénincích. Tyto tréninky by měly pomoct s posilováním vašich slabých míst a ukázat cestu, jak na sobě pracovat. Nejedná se ovšem o cílený sestavený tréninkový plán, ale spíš takové lezecké konzultace. Trenér na těchto blocích má vždy připravenou kostru příští lekce, která odpovídá potřebám dané skupiny. Intenzivních 90 minut vám stopro dá do těla :). 

Kdo Testování a Trénování jako takové povede? 
Matouš Pokorný a Kuba Novotný. Oba prošli dlouhodobým školením v rámci BB kurzů a jsou držiteli trenérské licence B. Kdo do BB chodí pravidelně, tak oba zná a pokud s nima někdy prohodil pár vět, tak určitě pochopil, že oba moc dobře vědí, o čem mluví a že co se týče tréninku to má hlavu a patu :). 
Zatím ovšem ani jeden z nich nemají bůhvíjaký trenérský kredit, ale jsou to mladý kluci, kteří toho hromadu načetli a otestovali sami na sobě. Momentálně trénujou Štěpána Pochmana a Michala Běhounka a zde je pár otázek od Matouše na oba borce...

Jak dlouho trénuješ?
Michal: Plus mínus 5 let, pod vedením pak poslední 3 měsíce.
Štěpán: Trénuji od září


Štěpán s Kubou diskutují :)

Jaký máš za tu dobu posun? V čem vidíš hlavní rozdíl od klasického "trénovaní" ala jdu si zalízt?
Michal: No rozdíl až na poslední měsíce nebyl žádný, prostě to vždycky bylo jdu si zalézt a pak se dodělat na campus.
Štěpán: Určitě jsem dost zesílil hlavně především v těle, no hlavní rozdíl mezi tréninkem a lezením je, že v tréninku je všecko náplánovaný, je tam předepsaný co pojedeš, jak dlouho, kolikrát týdně polezeš, co bude o restu a spousta věcí vlastně ani přímo nesouvisí s lezením, ale umožní ti být lepší lezec celkově.

Co jsi od systematického tréninku očekával a jaký je zatím výsledek?
Michal: Od systematického tréninku jsem očekával, že se budu zlepšovat rychleji, což se také stalo a v oblastech, které trénuji, se zlepšuji, že to občas nestíhám pobrat:-D


Michal

Jak dlouho už s námi trénuješ? Jak dlouho ještě budeš, co Tě nejvíc baví/ nebaví Co Tě nejvíc překvapilo?
Michal:
Nejvíc mě baví campus a cviky na core. Nejvíc mě překvapilo zlepšení, které se dostavilo mnohem rychleji než jsem očekával, a to nejen v lezení. Cítím obecně víc energie a větší kontrolu pohybu při jiných sportech.

Co tě na systematickém tréninku baví/nebaví. Zvládáš vše dodržovat?
Michal: Na systematickém tréninku mě baví to, že vidím jak se zlepšuji, i když je občas nějaké cvičení né úplně nejzábavnější nebo se časem omrzí. Když to má člověk předem napsaný a vidí to, tak mu to nedá a na trénink prostě musí :)


Štěpán

Budeš nadále s námi pokračovat?
Michal: Jak dlouho ještě budu, si netroufám odhadnout, ale jelikož mě to baví, tak s váma ještě nějakej ten pátek trénovat budu:-D

A protože je mi jasný, že se spousta z vás bude pídit, co jsou trenéři zač a kde vůbec berou tolik "drzosti" někoho trénovat a kecat do lezení, tak jsem na ně taky nahodil zopár otázek :).

Co Kuba nebo Matouš vylezli?  
Matouš: Nejvíce si patrně vážím Lineární regrese v Příhrazích. Dále pak několika 8a a 7c+ OS.
Kuba: Takticky mlčí...:)


Matouš

Co vyhráli na závodech?
Matouš: Jsem skalní skalní lezec. Takže u mě osobně závody nevedou...
Kuba: Jsem vyhrál jednou tričko, i když to možná dostávali všichni.


Kuba

Koho vytrénovali?
Matouš: Momentálně trénujem s českými reprezentanty Štěpánem Pochmanem a Michalem Běhounkem.
Kuba: Já trochu trénuju Matouše a on trénuje mě.

Co mají za zkušenosti s tréninkem?
Matouš: 
Od přelouskaných hromady tréninkových knih je to pak hlavně absolvování kurzu trénér sportovního lezení licence B, kde se o tipy a knowhow dělili současní trenéři juniorské a dospělé reprezentace.
Kuba: Absolvování kurzu a hromady hodin vedených jako instruktor v BB.
 
Na čem staví svoje zkušenosti?
Matouš: 
Trenování je neverending story. Stále je potřeba hledat a učit se nové a nové postupy a přístupy.
Kuba: Na trenérské licenci B a pokusech na své osobě a snaze dál se dovzdělávat a pracovat na svých schopnostech a znalostech a diskuzích s Bintery a Jirkou Balášem.

Jak dlouho sami trénují? Jaké mají ambice / vize?
Matouš:
Pro mě je to aktuálně zas trochu návratu k pískovci a vícedélkovému lezení.. Lákají těžké cesty, kde ovšem je potřeba i více než jen síla a vztrvalost.
Kuba: Já se trénuju asi rok a půl, ambice jsou jasný, zůstat zdravý a posouvat se výkonostně aspoň 15 let.


Matouš

Proč bych se měl zrovná JÁÁÁ :) nechat od vás trénovat?
Matouš: Individuální trénink šitý na míru a na základě slabých a silných stránek svěřence. Ne jen ctrl+C crtrl+V toho co dělá někdo jiný.
Kuba: Hele protože o tom víme spoustu zajímavých a převratných faktů a minimálně Ti můžem pomoct odstranit takovou tu spoustu mýtů a nesmyslů, které si na základě rad kamaráda a zaručených tipů kdekdo zařadí do svých tréninků.

Jakou záruku kvality (úspěchu) mám? 
Matouš: Trénink sám o sobě samozřejmě jde ruku v ruce s motivací a sebedisplínou jedince. Źádná ultimátní zkratka k těžším cestám a boulderům není. Avšak čas a usilí, které jsou k tomu potřeba, se pod taktovkou trenéra dají využít daleko efektivněji a s menším rizikem zranění, stagnace.
Kuba: Žádnou, to je život.

Boulder Bar se tímto krokem stává komplexním tréninkovým centrem. BB trenéři jsou jeden z posledních střípků do naší mozaiky. Hala 27 dodá silová, oddechová a kompenzační cvičení jako doplňky k lezení. O hale 27 si ještě počtete a věřím, že ji i navštívíte a především, že vás bude bavit. Povedou ji profíci z řad fyzioterapeutů a velcí jogmajstři! 

Už tuto středu nastartuje první zkušební joga lekce v čase 18.00 - 19.30. Zaregistrovat se do ní můžete ZDE.
 Povede ji Pavel (Pája) Vích a kdo ho zná, tak ten ví, co Pája umí a čeho je schopný. Další lekce / kurzy a aktivity budou postupně přibývat. Máme už vcelku velký jízdní řád, ale vše má svůj čas a budeme to do vás dávat postupně :). 

Těšte se, protože fakt máte na co! Makáme na tom přes půl roku a už se moc těšíme až to porodíme.
Mějte se, držte se
Oliváč

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama