Nejnovější komentáře

Autor: blacks30.05. 21:44
Autor: Petr Dlouhý25.05. 17:47
Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04

BB - najdi si svou akci...

<Červenec '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

1. 7. - 1. 9. 2024
Pondělí - Neděle

9:00 - 22:00 bez omezení

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

Sobota - Neděle 
9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

První pohyby po stěně

Lezení není jenom o síle.
Mnoho silných kluků přelezly drobné holky, které v pohodě a ladně propluly boulderem, který kluci nemohli přelézt. Lezení je o balancu, o poznání svého těla a orientaci v prostoru. Je o kreativnosti a naučení se poznávat to, co daná cesta-boulder vyžadují. Je to celotělové cvičení, kdy zabírá horní část těla, ale zároveň vaše nohy jsou tím nejdůležitějším nástrojem na pohyb vzhůru. Lezení je o koncentraci a překonávání strachu a občas i sama sebe.
Na to, abyste začali lézt nemusíte být příliš mladý anebo extrémně silný. Mnoho lidí začalo v pozdějším věku a stali se z nich výborní lezci.
Lezení není jen o lezení samotném, ale je o objevování nových krásných míst po světě, ale i o vás samotných. V neposlední řadě se seznámíte se spoustou zajímavých lidí.
Texty v této sekci vám rozhodně nemůžou nahradit instruktora lezení, ale můžou vám pootevřít bránu do lezení. 
Na začátku je určitě vhodné si najít zkušené lezce, kteří vám poradí anebo se zúčastnit některého z lezeckých kurzů.
Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak začít s lezením je bouldering.
Při boulderování nepotřebujete znát základní pravidla jištění a učíte se pouze a především! samotný pohyb ve vertikále. Při pádu padáte bezpečně do matrací, které jsou pod celou boulder stěnou a nemusíte se obávat dlouhých pádů.
Před prvními pohyby po boulderovce se pořádně rozehřejte a rozhýbejte. Předejdete tak zbytečným zraněním a vaše tělo bude připravenější pro vertikální pohyb. Na boulderovce je označena velká spousta boulderů různých obtížností, na kterých se dá trénovat a zkoušet vaše lezecká úroveň. Ovšem Vy na tyto označené bouldery a jakékoliv obtížnosti ve svých prvních návštěvách stěny zapomeňte.
Jenom vám ještě na začátku objasníme, že obtížnost boulderu či cesty nepoznáte podle sklonu daného profilu, ale především a pouze díky chytům, které se v daném problému nachází. Tzn. že i na kolmé stěně existují velmi těžké bouldery a naopak ve velkém převise se snadno probijete vzhůru, když tam budou velké chyty.
Ze začátku pro vás bude naprosto nejdůležitější si lezení jako takové ošahat a vyzkoušet všechny možné úchopy a profily, abyste se trochu rozlezli. V začátcích vaší lezecké "kariéry" je mnohonásobně lepší přelézt spousty lehčích metrů než se vrhnout na nějaké obtížné bouldery. Je zapotřebí, abyste v prvé řadě rozvinuli své lezecké schopnosti a tělo nepřetížili. Všechny chyby, kterých se v začátcích dopustíte budete v pozdějších letech velmi těžko odstraňovat. Nejhorší ze všeho je když v začátcích přelézáte bouldery silově a přitom jdou vylézt krásně technicky a v podstatě jednoduše. Sice jste boulder přelezli, ale ne technicky správně a je zapotřebí, abyste  právě v začátcích více zamakali na technice a správném provedení kroků a především práci nohou než na síle.

Chyt se drží těmito způsoby:

Otevřený úchop - foto - ve všech kloubech prstů tupý úhel - nejšetrnější a nejpoužívanější úchop
Polozavřený úchop - foto - pravý úhel
Zavřený úchop - foto - ostrý úhel

Ve vašem případě používejte pouze a výhradně otevřený úchop, protože je nejbezpečnější a vyvarujete se zranění.
Existuje celá řada způsobů jak chyty tzv."berou" respektive jak se daný chyt dá uchopit.
Při cvičném lezení (viz níže) se snažte vyzkoušet co nejvíce těchto držení a rozšiřte si tak svůj lezecký obzor.

Základní chyty jsou:

Madlo - foto
Boule, oblina -
foto
Lišta -
foto
Spoďák - foto

Backhand
Bočák -
foto
Stisk - foto

Díra - foto - pozor! Ze začátku velmi opatrně a pouze v kolmém profilu

Dále vyzkoušejte různé druhy práce nohou:

Klasické stoupání - foto
Nášlap

Patička - foto
Špička - foto
Noha proti noze - foto

"Na tření" - foto
"kozí noha" - foto
 - v začátcích opět velmi opatrně!

Také vyzkoušejte nejčastější pohyby, které se při lezení používají:

"Jako na žebříku"

Kříž - foto
Výměna - výměna na chytu
Odtlak - velmi účinné v koutech
Traverz - nemusíte lézt pouze vzhůru, ale dá si lézt i do stran
Skok - Pozor! Nezkoušejte na začátku. A vyzkoušejte až když získáte více lezeckých zkušeností a budete dostatečně silní

Při prvních krocích na stěně se tedy nezaměřujte na žádnou obtížnost a prostě a jednoduše se snažte lézt. Jako cíl vašeho snažení se pokuste v jednotlivých profilech dostat co nejjednodušším způsobem nahoru. Nehrňte se hned do velkých převisů, ale začněte na kolmějších profilech, kde je mnohem více potřeba používat nohy než sílu v rukou. Vyberte si takové chyty, aby vám vyhovovaly a dostali jste se k tzv. topu - tedy konci stěny. Lezte uvolněně a snažte se všechny kroky dělat precizně a staticky.
Při lezení nezapomínejte na správný rytmus vašeho dýchání.
Mezi pokusy odpočívejte a nastupujte vždy odpočatí.
Když se vám povede přelézt všechny profily tímto způsobem, tak se nyní pokuste v každém profilu přelézt opět do topu po libovolných chytech na držení, ale na nohy zkuste vybrat co nejmenší stupy. V kolmých a mírně převislých stěnách nejlépe tzv. vruty.
Pokud se vám i takto bezpečně povede dolézt do všech topů v každém profilu, tak pak se můžete pomalu, ale jistě začít zajímat o to co že to tam je za označené bouldery a jejich obtížnost.

Rady na závěr:
Boulderujte s dalšími lezci abyste si rozšířili obzor vaší techniky. Koukejte, jak řeší daný problém. Pokud boulder lezou jinou metodou než vy zkuste si jí. I když vám nebude sedět, tak se naučíte jinému pohybu.
Lezte plynule, ani příliš rychle ani příliš pomalu. Lezte v klidu a snažte se koncentrovat. Soustřeďte se na dýchání a na perfektní práci rukou i nohou.  Dobrá práce nohou šetří sílu rukou. Makejte na svých slabinách. Nevyhýbejte se věcem, které vám nejdou a naopak se do nich pusťte a poperte se s nimi.

Pokud budete mít zájem se o tréninku dozvědět více nebo pomoci uvést dané postupy do praxe, tak se nebojte navštívit Boulder bar osobně. 
BB je zde především pro lidi, kteří se chtějí v lezení stále zlepšovat a dosahovat svých cílů. Ať už se jedná o lezce, kteří se chtějí zlepšit z 6 na 7 nebo z 9 na 10.
Jedna konzultace vám může pomoci otevřít oči ve vašem snažení o docílení vyšší výkonnosti a zlepšení se v lezení samotném.

reklama