Nejnovější komentáře

Autor: blacks30.05. 21:44
Autor: Petr Dlouhý25.05. 17:47
Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04

BB - najdi si svou akci...

<Červen '24>
poútstčtsone
 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

Pondělí - Čtvrtek
9:00 - 14:30 & 17:45 - 22:00
Pátek
9:00 - 14:30 & 16:45 - 22:00
Sobota - Neděle
9:00 - 22:00

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

so + ne: 9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

17.04.2017 08:00

Ondřej Ďoubal

foto

Lapit Ondru k jakémukoliv psanému textu je nadlidský úkol. Před třemi! lety se mi to jakžtakž povedlo v tomto Rozhovoru, ale do Přelezů týdne se vše dostávalo zprostředkovaně anebo vůbec. Je to samozřejmě škoda a Ondrovu "divnost :)" jsem se snažil v Olianě zlomit. Povedlo se to pouze částečně a výsledkem je tento rozhovor. V Přelezech se asi pojede při starém :). V minulých, respektive v předminulých Přelezech jsem vypsal, co vše Ondra finálně zbombil, a nyní bych na to rád navázal pokecem. To, co Ondra předvedl za jízdu, se nebojím pojmenovat jako top světový výkon a určitě mu to dodalo sebevědomí do vyšších čísel, protože cesty do stupně 8c+ slupnul jako malinu.
Rozhovor byl dělaný ještě na zájezdu:
Jsme v Olianě a sázíš tu jednu parádní cestu za druhou. O Elišce jsem už psal a teď si proklepneme tebe. Přelezy, které jsi zde za poslední dva týdny udělal, jsou jednoznačně světového významu! Jasně, ve světě borci lezou 9áčka a víc, ale máme možnost tady sledovat americkou špičku včetně místních španěláků a to, jak lezou, a to co předvádíš ty, je naprosto srovnatelné. Ba bych řekl mnohem lepší.

Tak pojďme popořadě. Nejdřív je trénink…
Máš neskutečnou vytrvalost a brutál sílu v prstech. Jak jsi to tam dostal :)?

Tréninkem a tréninkem. Hodně se při tréninku zaměřuji na sílu prstů, je to alfa i omega lezení na skalách. Vlastně hlavně trénuji jenom to.

Vím na tebe, že jsi profi hasič a že na stanici boulderovku máte. Jak často na ní bušíš?
Každý třetí den, když mám službu. A často tam chodím i mimo práci, mám to 7 minut chůze a mají otevřeno 24 hodin denně. Takže na ranní campus v 7 hodin ráno je to ta pravá stěna.

Držíš tréninkový plán, nebo jedeš dle pocitu co tě napadne?
Hodně podle nálady, když přijdu na stěnu. Často se mi stane, že mě to uprostřed tréninku přestane bavit a začnu trénovat něco jiného. Snažím se trénovat, i když jsem unavený - asi to je kontraproduktivní, ale mně ten trénink prostě baví. Kolik cca kroků za session uděláš? A po jakých chytech?
Tý jo asi hodně. Netuším. Z devadesáti procent lezu po lištách, čím menší, tím lepší. Ale občas mám fázi, kdy visím jen na oblinách (pokouším se je neprolamovat… moc mi to ale nejde) nebo na stiskách.

Trénuješ přes den více fází? Co kampus? Co odpoledne… 
Většinou trénuji dvě fáze. Ráno nějaké visy nebo campus a odpoledne silové lezení a nějakou tu vytrvalost. Jsou dny, kdy vstávám v šest hodin ráno, abych stihnul odtrénovat. Je v tom hodně vůle, ani nevím, kde jí beru….

Kolikrát týdně lezeš? 
Už rok plánuji, že budu trénovat dva dny a den rest, ale nikdy to nevydržím se flákat a tak trénuji skoro furt, pokud mám čas. Snažím se tak dvakrát týdně vyrazit na jeden den na skály a před tím si dávám den rest.

Kdy jsi vylezl svoje první osm bé, osm cé (jaké, kde a jak to šlo)?
Všechny moje první cesty 8b, 8b+ a 8c byly v Mišja peči, je to moje srdcová oblast. Všechny cesty jsem zkrokoval již prvním pokusem a jak se říká, co zkrokuješ, tak taky vylezeš…První 8b bylo cesta Lahko noč irena. Měl jsem jí dlouho vyhlídnutou a tvrdě jsem na ní trénoval. Prvním dnem jsem spadnul až v závěrečné části. Další den jsem již nic nenechal náhodě a cvaknul si první 8b slaňák. 8b+ bylo Kaj Ti Je Deklica. Krásná linka, která mě uchvátila už v první návštěvě Ospu. Cesta měla průběh stejný jako u 8b - v prvním dnu jsem spadl na vršku a další den vylezl. První 8c Strelovod jsem dva dny zkoušel a po restu vylezl. 

No pojďme k Olianě. Tvůj progres je neskutečnej! Vše, do čeho vlezeš, tak vylezeš buď na druhej pokus nebo hned druhý den. Každý den přelez za minimálně 8b a víc. 
Vezmu to popořadě a zkus ke každé cestě něco napsat:
1.den lezení: Naprosto suše na druhý pokus China Crisis 8b+. 

První den. Měl jsem na plánu se rozlézt a tady ta cesta mě hned na začátku padla do oka. Asi jen po 4 hodinovém spánku po cestě jsem byl celkem překvapený, že jsem sice trošku dramaticky :) v posledním bouldříku vylezl. Což není úplně můj styl, ale staticky to bylo…

Ten den jsi naworkoval T1 Full Equip 8c 
Stejný nástup jako China Crisis a pak stejný charakter až nahoru. Spodní bouldry přebehnu jak nic, ale vršek za 7c jsem vymýšlel až do tmy. Divím se, žes mě vydržel tak dlouho jistit.
To byla čistá radost :))).2.den lezení: S přehledem na první ostrý T1
Rozlez v 7b a pak s přehledem přelez T1. Ten den jsem si ještě nakrokoval Fish eye. Krásná 45metrová vytrvalost cesta s plno restama a né příliš silovejma krokama. Kdo umí sklepávat, tak se proklepe až ke slaňáku.

3.den lezení: Naprosto s přehledem na první ostrý Fish Eye…Neskutečná paráda. Lajna jako hovado 
JJ Fish eye cesta super, zážitek se probít těma 45 metrama. Lezl jsem to ráno a slunce ještě nemělo takovou sílu a pode mnou se válely inverzní mraky. Lepší kompozici jsem si ani nemohl představit. Pak přišel čas na Mind control, tuhle cestu jsem si chtěl vylézt od doby, kdy jsem viděl Adama Ondru jak to lezl na OS. Bylo super si tu cestu prolézt. Idealní program ve střední části jsem našel až na druhý pokus a byl natěšen na ostré pokusy.

4.den lezení: Mind Control 8c/c+ 
První pokus nevyšel. V kroku do díry jsem zaváhal a netrefil jeden chyt kousek od velké díry. Dalším pokusem jsem si to již hlídal. Vršek jsem trochu dramatizoval, zámky již nebyly úplně betonový, ale nepustil jsem to.

5.den lezení: La Maroncita 8b Flash 
Ráno na slunku prolejzám Joe Blaue.  Odpoledne si chci dát něco pro radost a padne to na cestu Maroncita. Zbytek výletníků má již cestu vylezenou, tak programů mám plno. Krásná cesta :).

6.den lezení: Las Gorilas en la Niebla 8b+
Ráno zase jeden slunečný prolez Joe. Když přišel stín, chtěl jsem zkusit na flash Gorily, ale na konci bouldru zbytečně váhám a padám. Druhým nálezem přelézám tuto 55 metrovou lištovačku. 

7.den lezení: El Gran Blau 8b+/c. První délka je Maroncita druhá délka je Joe Blau. 
Ráno vyladím propojovací bouldřík mezi Maroncitou a Joem. Se stínem jednou padám nad poslední preskou. Měním nohu a dalším pokusem mně přelez již neuteče. Trošku jsem tam naštval asi Edu Marina, který si nevšiml, že to lezu a nalezl do Joe blou. Když dolezl ke spojení, tak mi začal vycvakávat lano a jednou mě skoro strhl. Nakonec vypadl v horním bouldru a netvářil se moc přátelsky na mě, když ho spustili :).

8.den lezení: De Picos Pardos 8b
Krásné ježaté hadíky. Lehký nástup, pak boudřík s nepříjemným poskokem do stisku a famózní dolez po hadech. Na OS padám v bouldru, nakrokuji, dalším pokusem mě zastaví opět boulder. Změním program a už to je to v kapse.

9.den lezení: Paper Mullat 8b+/c
Cesta se dvěma dlouhými kroky. Nejprve zkouším skákat, ale to mi moc nejde, a tak vymýšlím program s nepříjemným křížem a nabráním plytkého spoďáku. Sice těžší, ale za to statické :). Dolez je pak krásný krápníkový lezení s pár těžšími kroky, to už si člověk pohlídá. Ke konci dne nalezám do Joe konečně v chladném počasí a začínám se v tom dobře hýbat.  

10.den lezení: Joe Blaue 8c+, Mon Die 8a+, Humildes pa Arriba 8a+
Rozlez v Mon Die a pak hned ostré pokusy do Joe. Na večer a další den hlásí 64mm srážek a vím, že na přelez mám jen dnešní den. V prvním pokusu padám ke konci bouldříku a zkusím si to hned dolézt až k řetězu a cítím se dobře. Po dvou hodinách restu za povzbuzování celé Oliany dolézám k řetězu a sám tomu nemůžu uvěřit, že jsem to vylezl. S prvními kapkami ještě vylezu na první pokus hadovou cestu Humildes pa Arriba.Džoua jsi vylezl v rychlém stylu a hlavně vše přímo v linii. Viděli jsme tady španěláky, jak utíkají do madel v Maroncitě. Edu Marin dokonce při přelezu Joa dvakrát. Jednou dole u traverzu El grande a podruhé uprostřed do Maroncity. Co si o tomhle přelezu myslíš?
Moc jsem tomu nerozuměl, proč natraverzovávají do vedlejší cesty, když se to nechá lézt rovně. Určitě to zlehkne - vynecháš dva nepříjemný kroky a oblezeš to po madlech, kde je to lehčí a ještě tam můžeš odpočinout. Ale ať si to každej leze, jak chce. Já kdybych to tak lezl, tak z toho nebudu mít radost. 

O kolik to zlehkne těmito resty? 
To nevím, nezkoušel jsem to.

Bylo super, že tvůj přelez Joa viděli Hong a další z emerický špičky. Hecování od nich „pojď, pojď“ pomohlo ne :)?
Ten den nás tam bylo jen pár a panovala super atmosféra. JJ pomohlo. Denis mě povzbuzoval a Američani mě povzbuzovali tak jako Denis a tak jsem všude slyšel české pojď, pojď od všech.Joa jsi ten den v podstatě vylezl dvakrát. Nejdřív s jedním odsedem, kdy si radostně jásal, že ti od půlky dál vůbec nenateklo. Podruhé už v kuse, ale konečně ti aspoň trochu natékalo 
Trošku jo, ale ještě tam byly rezervy. V přelezovém pokusu jsem si ty kroky více hlídal než předchozí pokus, kde jsem byl uvolněnej a nefixoval to až tak betonově :)).

Ze seznamu cest, co jsi za tak krátkou dobu vylezl, je jasné, že máš rozhodně na vyšší čísla. Devět áčka tě nemůžou letos minout. Máš nějaké vyhlédnuté? 
Nemám. Já jsem spíš plnitel kapes, než abych strávil výjezd v jedné cestě. Skály jsou taková cukrárna a já hrozně rád mlsám a než si dát jeden velkej větrník s možností, že ho nakonec nedostanu, budu raději mlsat plno věnečků. 

Na jaké skály se nyní chystáš? 
Chtěl bych hodně jezdit na Slovensko- Manín, Krpcovo a do polské Jury.

Brzy pojedeš do Ameriky. Kam, proč ?
Plánuji poznávací zájezd po západu USA s Monikou na měsíc bez skal :).

Letos tedy Ospík / Hysteria…Co jiné oblasti? 
Nějaká dovolená mi ještě zbyde, tak asi Arco nebo Osp a oblasti okolo, kam bych se rád podíval.

Příští Oliana bude kdy? Kterým devětáčkem začneš? 
Tak teď mi tam zbyly už jen ty 9a, jinak jsem si tu oblast dost vyčerpal. Když třeba bude někdy forma, tak tam něco pozkouším.Když jsi začínal lézt, tak jaký byl tvůj lezecký cíl? Co bylo to, co jsi si říkal, že to kdybys jednou vylezl, tak to bude super!
Lézt jsem začal tak v patnácti, ale do tréningu jsem se pořádně opřel až kolem dvaceti roků. Když jsem začal trošku více trénovat, tak můj cíl bylo vylézt 10 cest nad 8a. Říkal jsem si, že pokud se mi to podaří, tak budu fakt dobrej. Posledních pár roků jedu už trošku nad plán :).

Jak to vidíš nyní, když lezeš takové bomby na druhý pokus? 
Beru to jako takový přídavek k těm deseti osumáčkům. Abych pravdu řekl, tak mě stále udivuje, že se mě podařilo se dostat až na tuto úroveň. 

Co je tvoje silná a stránka? 
Lišta a vytrvalost. Jsem rád, že jsem univerzální lezec a nevyhledávám jen jeden charakter cest. Mám vylezeno 8c/c+ jak ve stropě, tak 8c+ v kolmici. Bouldrové 8c i vytrvalostní.

Moc slabých stránek jsem neviděl :). Tam, kde je skok, tak vymyslíš variantu přes malé mrchy. Například málokdo asi leze Paper Mullat staticky a ještě navíc s vynecháním toho obrovského madla, do kterého drtivá většina skáče…
Jo skoky, to je moje černá můra. Nemám rád nejisté lezení a skok je vždy vabank. Poslední dobou ale už občas i něco skočím :), ale pokud je možnost to udělat staticky, i když podstatně těžší , tak si vždy vyberu tuto možnost.

Plány na příští rok? 
Uvidím, kam mě forma a skály zavanou.

Čekají nás ještě dva dny lezení. Do Oliany přišla zima. Ráno nás uvítal sníh a vše je zamrzlé.  Je otázka co se ještě podaří...
No a nepodařilo se nic...Všechno zateklo a vodopády crčely skoro z každé cesty. Mně se tím zboural sen o přelezení dvou naworkovaných cest a jelo se domů. V podstatě nic jsem nevylezl, ale motivace obrovská. Eliška, Ondra a Denis jsou dobrá ostravská sebranka a lezou parádně! Těším se na další zájezd :)
Měl jsem s sebou i kameru. Jen se nedokážu probít k zpracování, ale zkusím to už konečně a mohlo by se povést zopár fany videí :)
Parádní svátky všem a bušte do toho!
Mějte se a držte se
Oliváč

Komentáře

 • Autor: spical17.04.2017 10:28
  Hustej zájezd! Ondra je démon, gratulace jako sviň, těším se na report příští rok o plnejch kapsách 9aček! :-)
  Reagovat
 • Autor: Rosťa Šíma17.04.2017 19:11
  No, nechci bejt moc rejpavej, ale nebyl top světový výkon 8c+ v devadesátých letech? To už je dávno... OB leze hustě, o tom žádná.
  Reagovat
  • Autor: Jiří Oliva17.04.2017 20:25
   Myslel jsem, ze to bude z textu srozumitelnejsi :) a zrejme neni. Doubis vsechny cesty vylezl tak suse a pekelne rychle, ze je jasny, ze vyleze daleko vic nez "jen" ceplus.
   Reagovat
 • Autor: Rosťa Šíma18.04.2017 13:43
  Ne, není. Předpoklad se nerovná realitě. To bychom měli mnohem více zlatých z olympiád...Žádný 9a zatím nevylezl a ani to již není " top světový výkon ". To jsou cesty 9b, který leze v současnosti asi 10-15 borců. Ve stejný době tam JStar poslal po boji Pachamamu a celkem dost suše Jo Mama 9a+ . 9a je top světový výkon pro holky. Nesnižuji výkony OĎ, jen tvoje neobjektivní nadšení.Jednou ses dal na novinařinu a šel s kůží na trh:-)
  Reagovat
  • Autor: Jiří Oliva18.04.2017 16:04
   :) jasne, ze mas pravdu. Napsal jsem top, protoze mam z Koudelnikova syna radost. Nechal jsem se unest, ale to se v bulvaru stava :)
   Reagovat
   • Autor: Rosťa Šíma18.04.2017 21:10
    Ale skvelej bulvar. tesim se na kazdy novy cislo:-)
    Reagovat

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama