Nejnovější komentáře

Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04
Autor: Karin Slunečková27.01. 21:06
Autor: Petr Černocký22.01. 13:13

BB - najdi si svou akci...

<Květen '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA
KVĚTNOVÉ SVÁTKY

1. a 8. 5. : 9 - 22
Lezecká i pohybová hala
BEZ OMEZENÍ

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

Pondělí - Čtvrtek
9:00 - 14:30 & 17:45 - 22:00
Pátek
9:00 - 14:30 & 16:45 - 22:00
Sobota - Neděle
9:00 - 22:00

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

sobota 4. 5. .: 9:00 - 14:00
neděle 5. 5. .: 9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

12.05.2014 01:05

Ondra Ďoubal a jeho jarní slizeň

foto

Všechny rozhovory se hromadí ZDE.

Ahoj Ondro,
tak už uplynuly dva roky od našeho posledního web rozhovoru a tak bych tě rád opět vyzpovídal jak se máš a co se ve tvém lezeckém životě událo či změnilo :). Stále veřejný deníček založený nemáš, ale lezecké tamtamy fungujou a o tvých přelezech se proslýchá.Posledně si zmiňoval, že bys rád posunul svojí výkonnost na 8a OS a 8c PP. Povedlo se to?
První 8a jsem vylezl v létě 2012 v oblasti Voralpsee a to cestu Grenzgänger. Nádherná vytrvalostní
cesta po malých chytech. Na 8c jsem si musel ještě rok sbírat sebevědomí a na jaře 2013 jsem
konečně vlezl do této obtížnosti a za tři dny vylezl cestu Strelovodu v Ospu.

Autantsuspendmon_vol_8b.jpg
Autantsuspendmon vol 8b

Vím, že si taky vylezl v Ospu Popolni Mrk a Člověk ne ježi se. Máš nějaké i další? Co
Strelovod? Asi nejsjízdnější 8c v Ospu? Jakou variantou si ho lezl/lezeš? Jsou tam v podstatě dvě
ochcávky :) Dolní boulder v úrovni Slunce v očích horem/ spodem a pak boulder z díry (přes lišty či
rozpažkou). Co si o klasifikaci jednotlivých variant myslíš?

Zatím jsem vylezl ta 8c, která jsi zmínil, ale vlastně jsem jich více ani nezkoušel, až na pár výjimek. Jsem hrozný zbabělec a cestám na své hranici se vyhýbám a bojím se, že v nich shořím. Plánuji to ale změnit. Nevím proč, ale když kamkoliv přijedu, tak mě osloví skoro každá cesta a já si radši vylezu více lehčích cest (8b/8b+), než se soustředit na jednu těžkou cestu během celého zájezdu. Strelovod je určitě nejsjízdnější v Ospu. Když má člověk lezeckou vytrvalost a umí sklepávat, tak se v tom projde. Je jen škoda, že lezci tuhle cestu nelezou originálně, ale přišli na dvě ojebávky, které cestu zlehčují. Ti, co vylezli tuto cestu bez dvou klíčových pasáží si to stále zapisují za 8c což mě dost překvapuje. S 8c to nemá nic společného. To této jinak nádherné cestě hodně uškodilo. Již od začátku se mělo jasně definovat kudy se to leze a první ojebávky odsoudit a zavrhnout. Dobrá, kdo neví, že se spodní boulder má lézt vrchem, tak to z průvodce nepozná, ale vršek je úplně evidentní, že se půjde nahoru a až pak se napojí do Missing link a ne o jednu presku níže. Když si člověk zadá na youtube Strelovod, tak hned vidí Poláka co to leze přesně tak jak by se to lézt nemělo. To také dost přispívá k tomu, že se to leze špatně. Když bych to měl číselně ohodnotit, tak Strelovod originál - sjízdné 8c, ojebávka dole - poctivé 8b+, ojebávka nahoře i dole 8b/b+ (možná ještě míň) je to fakt ojeb!

strelovod.jpg
Strelovod

Jakou nejtěžší cestu si zatím zkoušel, ale ještě nevylezl? Jak to s přelezem vypadá? Kdy myslíš, že půjde? Kdy se dočkáme 9a? Je jasný, že na to máš a že se k němu nezadržitelně blížíš. Máš už nějaké vytipované?
V Ospu mě došly cesty, které jsem si chtěl vylézt, a tak jsem byl nucen poslední den nalézt do cesty Histerija (poctivé 8c+), kterou jsem hned skrokoval. Takže na podzim jasný plán. 9a tu je pro mě hooodně daleko. Snad jednou jestli vydržím a nic si při tréninku neudělám, tak nějaká padne. Osobně mě čísla moc nemotivují. Spíše mě motivuje cesta a je mi jedno jestli je za 8b+ nebo 7a. Důležité pro mě je jak to vypadá.

Téměř legendární je tvůj zájezd do St. Leger :)! Dostal se mi do ruky tenhle soupis:
Jaký lezení bylo z čeho máš největší radost? Kdo tam všechno byl a jakej celkově to byl zájezd?


1.4. odjez a příjezd do St. Legér
2.4. La démocratie... 7c+/8a OS
3.4.Le koncept 8b+ 4.pokus
Autantsuspendmon vol 8b 2.pokus
Profésseur Baba 8a+ 2.pokus
4.4.restday
5.4.En verve et contretous 8b+ 2. pokus
Praniania 8b 1.pokus
6.4.Bagdadcoffeeanan 8b 2.pokus
Les petitesfrappes de l'Alpe 8a flash
7.4.restday
8.4.Lanabab 8b+ 2.pokus
LePlacard 8a+/b 2.pokus
L'homme en bleu varianta 8a flash
9.4. La barre ? unmilliond'année8b 4.pokus, rest
10.4.Le Mur des 6 Clopes 8b/b+ OS
Stiqueul man 8b 3.pokus
O Saint Léger fait moi monter au relais 8a+ OS
11.4. Lemythomane 7c+/8a flash
Odjez domu


Leger byl super, mám tu oblast rád a sedí mě to tam. Měl jsem v plánu zkusit Le concept a pak si užívat lehčí cesty jako jsem to udělal minulý rok. Nakonec jsem šel trochu nad plán a vzešly z toho zmiňované přelezy. Už se těším na další výjezd, to už zkusím trochu víc hrotit obtížnost a do něčeho se pustit.  Motivace je tam plno v každém sektoru.  Byli jsme tam skoro celá ostravská banda - Pen s rodinkou, Gendis s rodinkou, Lumír Fajkoš, Martin Gospoš a plno dalších, celkem 16 z Ostravy.

el_dragon_8b.jpg
El dragon 8b

Hustě krutě si tam zalezl a ten soupis je mela! Patří St. Leger k tvým nejoblíbenějším oblastem? Nebo která oblast je podle tebe nej? V Legeru si nebyl poprvé a i předtím si tam krutě diktoval. Co si tenkrát vylezl a jak dlouho tam byl?
Mně se líbí všude. Do každé oblasti kam zavítám bych se nejradši stále vracel a vše tam vylezl. V Legeru jsem byl podruhé, celkově se mě tam líbí příroda, města, skály, charakter lezení. Poprvé jsem tam byl před rokem na stejně dlouhou dobu a vylezl 16cest 8a a výše, z toho dvě 8b a dvě 8a+.

Ku__a_8a.JPG
Kuša 8a

Kyklopy na OS je super přelez. Já si to tenkrát při přelezu párkrát mrskl nahoře v posledním kroku :)
Vytrvalost máš famozní! Jak ses k ní probil? V minulém rozhovoru si zmiňoval kdy trénuješ. Změnilo se něco? Dal si do toho systém? Prozraď něco víc co by mohlo pomoc nám ostatním :)
Kyklopy mě neskutečně sedly. Jak jsem do toho nalezl, tak jsem ani jednou nezapochyboval, že bych to nedal. Celou cestu jsem si to kontroloval a vyfixoval.
Mám určitý systém tréninku, hlavně na počet fází: dvě fáze denně, když mám restday tak jen jednu a před skálama vždy celý den rest. Trénink se snažím mít co nejpestřejší. Hlavně dělám silovou vytrvalost - cca 25 kroků na maximální intenzitu na nohy mám řezky a tak nějak kroužím po bouldrovce. Dále bouldering, campus, no foot, panel a posilovna. Snažím se trénovat každý den silovou vytrvalost + něco k tomu. Denně mě zabere trénink tak 3 hodiny.  Na stěnu s lanem nechodím skoro vůbec, jen občas tak 10krát do roka si někam zajdu. Hodně lidem přijde můj trénink přehnaný a příliš objemový. Já si to nemyslím. Mám již za ty roky trénink v těle a dvě fáze zvládám v pohodě. K tomu mě trénink neskutečně baví a cítím, že mi dává dobrou sílu a vytrvalost.

les_ailes_du_d__sir_8a.JPG
Les ailes du désir 8a

S kým trénuješ? A s kým nejčastěji jezdíš do skal?
Celkem rád trénuji sám. Baví mě se někde zavřít a řešit si tam jen to co budu trénovat a ničím se nerozptylovat. Něco jiného je trénink boulderingu. Vymýšlet stále nové a nové bouldry mě nebaví a tak nejčastěji lezu z Danem Pisárem. Na skály rád jezdím s ženou Monikou, která mě v lezení hodně podporuje. Z Ostravy pak nejčastěji vyrážím s Martinem Gospošem, Danem Pisárem, Alešem  Fialou a plno dalšími.

ludv__kov.jpg
Ludvíkov

Seš nervózní před přelezem? Jak se s tím vyrovnáváš?
Většinou na skalách nervózní nejsem. Většinou se zklidním, párkrát se zhluboka nadechnu a pak už vnímám jen cestu a nervozitu hodím pryč. Něco jiného je to na závodech, na kterých jsem nervózní hodně a je to na mém lezení i dost znát.   

Jaký typ cesty máš nejraději? Co ti nejvíc sedí a v čem si fakt dobrej?
Nejradši mám hodně malé chyty, jemný převis a hodně dlouhé cesty.  

Co ti naopak nejde?
Nejdou mi střechy a hodně dynamický kroky. Jsem spíše statik. Vše na jistotu a hlavně ladně.

Máš rád písky. Kde si byl naposledy a jak moc ses jim věnoval od posledního rozhovoru?
Poslední dva roky jsem byl na pískách minimálně, od té doby co jsem v Ostravě, tak to mám z ruky a když po měsíci dojedu na víkend domů, tak většinou nestíhám někam zajet. Byl jsem párkrát na Hrubici si zalézt klasiky. Dokonce jsem vyhrál s Kubou Žítkem i světoznámý závod Skalního muže a při té příležitosti ztrojnásobil svůj rekord v počtu vypitých piv :).  

Kam by ses rád podíval? V minulém rozhovoru si zmiňoval, že bys rád do Španělska? Povedlo se to? Nebo kam a na co bys rád?
Do Španělska jsem ještě nezajel, ale doufám, že tam brzy zavítám. Ted v létě chci jet na pár týdnů do Alp navštívit sportovní oblasti Zillertal, Voralpsee a plno dalších. Mám tam plno cest, do kterých se chci podívat. Rád bych zkusil něco ve vícedélkách, tak snad se tam s někým podívám.

Stále nemáš deníček na Lezci. Je pár lidi v ČR, který mi tam stopro chybí a kteří lezou aktivně. Všichni by hodně zamávali pořadím v první pětce. Seš to ty, Ondra Beneš, Martin Tomášek, Petr Urbanovský, Karel Požár... Určitě ale budou i další super lezci v ČR o kterých se moc neví anebo neví a rostou :)
Takže kdy bude deníček :)? Aha?!
Tak deníček asi nebude, hodně lidí mě zazlívá, že si ho nevedu, ale nejsem deníčkový typ. Zdá se mi, že se hodně lidí na ty deníčky příliš soustředí. Jezdí jen po číslech a zajímá je jen co vylézt, aby se posunuli v žebříčku. Mám větší radost z cest, které se mi podaří přelézt než z vědomí, že bych byl na předních příčkách žebříčku na Lezci. Nutno ovšem říci, že poslední rok vedu deníček vylezených cest pro Scarpu, která mě sponzoruje.

Panter_8b_.JPG
Panter 8b+

Co tě momentálně živí? Co děláš a pokud studuješ, tak co bys rád pak dělal?
Momentálně studuji navazující studium na VŠB v Ostravě obor Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu. K tomu pracuji u Hasičského záchranného sboru v Ostravě jako hasič. Za rok budu končit a pak půjdu zpět do Čech. Rád bych zůstal hasičem nebo dělal práci, která by byla spojená s lezením. Uvidím, jaké možnosti se mi nabídnou.

Objevil ses na pár závodech a vždy z toho byla bedna. Budeš v závodění pokračovat? Co boulder závody? 
Poprvé jsem se nechal přemluvit na MČR do Zlína v roce 2013. Ten rok jsem byl na stěně s lanem asi tak pětkrát, tak jsem si proti "stěnovým specialistům" moc nevěřil. Nakonec z toho bylo druhé místo. Podruhé jsem byl na prvním kole ČP na Smíchově, kde jsem skončil třetí. Tím jsem prozatím uzavřel soutěžní lezení a radši než na závodech jsem trávil čas ve skalách a plánuji to tak i budoucna.

A skalní bouldering? Pořád nic :)?
Tento rok jsem na laně lezl jen ve Francii a Ospu, jinak jsem v ČR jezdil po bouldrech. Bouldering mě baví, rád řeším problémy a bouldering je přesně o tom. Do budoucna plánuji, že si udělám sezonu jen bouldrovou.  

moje_za____tky_Pad__n___2007.JPG
Moje začátky Padání 2007

Lezeš nově ve Scarpách. Jaký model doporučuješ a jaká je se Scarpou spolupráce?
Spolupráce se Scarpou je výborná a jsem rád, že mě podporují. Momentálně lezu v modelu Boostic, které mě výborně sedí.


Plu__iny__Trnky_7C.JPG
Plučiny -Trnky 7C


Profil Ondry na FB

Díky za rozhovor a držím palce do dalšího lezení a doufám, že se někde potkáme ve skalách :)

Oliváč

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozhovor z března 2012, který jsem s Ondrou udělal na stránkách Rockstars. Jinak stránky RS jsem zatím poslal spát :). Je v plánu je opět znovu oživit, ale dostat je do fáze v jaké bych je rád viděl je hromada práce, času a peněz. Uvidí se zda tento projekt ještě někdy ožije. Každopádně myšlenka stále žije :)


Původní rozhovor:
Přijde mi, že při vyslovení tvého jména si moc lidí nezařadí o koho se jedná. Takže kolik ti je, odkud si a jak dlouho lezeš?
Je mi 23 let. Bydlím v Kutné Hoře, ale poslední tři roky se nejčastěji vyskytuji v Ostravě, kde studuji. Poprvé jsem se navázal na lano s tátou a bráchou na skalách u Malešova, když mně bylo třináct let. Nejvíce si pamatuji brek u slaňáku a dušování, že už mě sem nikdo nikdy nedostane :). Bráchu lezení chytlo a začal často jezdit na naše domovské skály u Kutné Hory a já se občas nechal přemluvit, že pojedu taky. Kolem patnácti let jsem tam již byl skoro každý den. Nejvíce mě nakoplo, že jsem potkal ostatní lezce a začal poznávat i další skály v okolí. Otevřeli se mi obzory a s nimi přišly i plány a motivace. Následovalo vysypání pokladničky a stavba malé boulderovky 3x2 m v pokojíku. Od té doby se velká část mého života začala točit jen okolo lana.  

DSC_0708.JPG

Studuješ nebo pracuješ? Jak často se dostaneš ven na skály.
Studuji na Báňské obor Technika požární ochrany a k tomu pracuju jako hasič u HZS Moravskoslezského kraje na poloviční úvazek, aby bylo za co jezdit. Na skály jezdím minimálně jednou za týden. Mám super parťáka Jakuba Žítka, se kterým jezdím nejčastěji na skály a podnikl jsem s ním stovky výjezdů. Kdybych měl říct top oblast, tak by to byly asi všechny písky v Českým ráji.  Potom je to Jura, Osp, Zillertal, Arco a skály v okolí Kutné Hory a Kolína.

A nejčastější výlety do zahraničí?
V zahraničí je to určitě Jura a Osp, tam jezdím nejčastěji. Hrozně rád bych se podíval někdy na delší dobu do Španělska, tak to snad jednou vyjde.

DSC_0795.jpg

Kde a s kým trénuješ?
Před studiem v Ostravě jsem trénoval sám doma, na stěnu jsem to měl nejblíže do Prahy nebo Pardubic, ale tam jsem z časových a finančních důvodu jezdil jen velmi výjimečně. Bylo to hodně o hlavě, ale motivace naštěstí byla stále. V Ostravě se to dost změnilo. TendonBlok, Medium, plno výborných lezců - Libor Zajíc, Pen, Dan Pisár? Kvalita tréninků ne do kvantity, ale kvality se několikanásobně zvětšila.

Ohledně tréninku mě samozřejmě zajímá: "Jak? :)"
Moje tréninkové metody jsou dost amatérské. Základ je, že pokud mám večer problémy zmáčknout myš, jak mám prolezený bříška u prstů, tak jsem s tréninkem spokojený :)
Snažím se odtrénovat denně dvě fáze. Ráno campus nebo visy na lištách, tak hodinu až hodinu a půl. Odpoledne pak trénink na bouldrovce. Ten se odvíjí podle toho s kým se sejdeme, když je parta tak bouldering a posléze vytrvalostní kolečka. Když není s kým, tak trénuji vytrvalost. To mi zabere většinou tak dvě až tři hodiny. Většinou si dávám rest day před výjezdem do skal. Když jsem v práci, tak jdu na dvě hodinky do posilovny. Mám teorii- čím víc tréninku, tím víc síly :-).

Lucie_8a_kozelka_1.JPG

Jak rychle šla tvá výkonnost nahoru? Kdy si vylezl svou první devítku, první desetmínu, desítku atd.?
Cesta, která mě nejvíce vytáhla nahoru byl Petr a Pavel na Prachově. Když jsem tu cestu poprvé viděl, řekl jsem si, že jednou chci nahoře cvaknout slaňák. Od té doby jsem do toho začal bušit a stal se z toho můj životní cíl. Petra a Pavla jsem vylezl v roce 2008. Úsilí, které jsem dal na tuto cestu, mě pomohlo hned ten rok vylézt Nové koření na OS a na pár pokusů jsem začal lézt devítky. Zde jsem se trošku zastavil. Na pár let mě uspokojovalo lézt devítky, navíc jsem poznal Hrubici a výkony šli ty tam. Jediný co jsem chtěl, bylo zdolávat věže a přelézat x let nelezené cesty, mít plný ruce písku a večer pořádně popít na Koupáku :). Stále do toho jsem trénoval, i když sílu, kterou jsem nabíral jsem nikde moc neprodával. Zlom pak přišel v Ostravě, kde šla výkonnost hodně nahoru. Začal jsem lézt 9 OS a vylezl první 8a Moucha na zdi na Škrovádě. Od té doby jsem se začal koukat do těžších cest. Nejúspěšnější byl minulý rok, kde jsem v přelezech postupně vystoupal až na 8b+.

Na skalách už máš vylezené těžké věci. Vím, že máš přelezenou Kaj ti je Deklica 8b+. Co dál máš ještě na sedáku :)?
Já těch těžkých cest moc vylezených nemám. Nemám rád moc nacvičování cestě, dám třeba jeden den, a když vidím, že je to marný, tak jí opustím a vrátím se k ní, až zesílím. Největší radost určitě mám ze stovek a stovek vylezených cest na písku. Když jde o maximum tak vítězí Deklica a Lahko noč Irena, které se mi podařili celkem rychle přelézt a byli první v těch obtížnostech.

Jaké máš rozdělané projekty?
Projektů je hodně. Mám v Ospu rozdělanou Charizmu a na spadnutí je Chameleona na Krkavce. Krkavce bych se chtěl letos trošku věnovat, vidím tam plno možností na těžké směry, které by mohly být kolem 8b+ či těžší. Samozřejmě je plno pytlů na písku, které jsou potřeba sundat.  Na písku bych se chtěl pustit trošku do extremnějších věcí a zkusit legendární Pulp Fiction, Neuropatologa a Bourání pomníků?.

Boulderuješ na skalách?
Mou jedničkou je určitě lano, ale boulderingem nikdy neopovrhnu. Mam rád oblasti jako Sněžník, Bor, Petráč. Problém je, že nikdy u žádného směru nevydržím moc dlouho a nesnažím se naleznout nejlepší program a radši lezu více bouldrů. Zatím mám vylezených několik boulderů za 7C.

n__jak___Bor_1.jpg

Jak to vidíš letos?
Letošní rok bych chtěl strávit co nejvíce na skalách. Užívat si lezení jak na svém maximu, tak na pohodu, někde na písku. Určitě to vidím na plno zájezdů a posunout se zase o půl stupeň dál tedy 8a OS a na skalách 8c.
Prostě každou volnou chvilku být na skalách. A když být doma, tak jedině s dvoufázovým tréninkem. 

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama