Nejnovější komentáře

Autor: blacks30.05. 21:44
Autor: Petr Dlouhý25.05. 17:47
Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04

BB - najdi si svou akci...

<Červenec '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

1. 7. - 1. 9. 2024
Pondělí - Neděle

9:00 - 22:00 bez omezení

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

Sobota - Neděle 
9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

01.12.2014 08:43

Matěj Svojtka můj rap, můj svět :)

foto

A začal prosinec! A je to tady. Začátek posledního měsíce roku 2014. Blíží se den D, kdy se sází předsevzetí na dobu příští. To budou zase výhovorky příští rok :). Čeká nás ještě pětkrát rozhovor v letošním roce a jeden z nich odškrtne bomber z Prahy Riky Brož. Týpek, co jede kudlu a přitom to má celkem v paži :).


Pozměníme klasiku.
Bicák, váha, výška  a odkud jsi?
??/71/177, jsem z Prahy a žiju v Praze.

Kolik ti vlastně je?
Je mi devatenáct.

Co děláš a co tě živí? Předpokládám, že jsi ze školy venku? Co tě čeká?
Jsem v oktávě na gymplu, mám na krku maturitu, bůhví, co mě čeká.

Co za sporty jsi před lezením dělal?
Co se týče ostatních sportů, tak mám hodně temnou minulost. Asi 6 let jsem obrážel skateparky a drandil tam na koloběžce, dokonce jsem v tom závodil. Na jednu stranu to bylo úžasná doba, protože jsme byli takový průkopníci tohohle sportu, nikdo to neznal a nechápal, ale dneska jsem vděčnej, že jsem z toho včas vystoupil. Ve svejch devatenácti už bych se asi cejtil trochu směšně.Jak dlouho lezeš a jak jsi se k lezení vůbec dostal? S kým?
Lézt jsem začal před 4 rokama z jedinýho prostýho důvodu: byl jsem platonicky zamilovanej do holky, co chodila jednou tejdně na lezeckej kroužek na Smíchov, tak jsem se zapsal taky. Ona se ale brzo potom vykašlala na mě i na lezení a protože mě to docela chytlo, tak jsem k tomu dotáhl kámoše Ondru. Spolu jsme pak do toho začali víc šlapat a už to jelo.

Co byla tvoje ouplně první cesta? A na prvním konci lana? A bál jsi se :)?
Ven jsme poprvé s Ondrou vyrazili do Černolic. Skálu  jsme obešli z druhý strany, nahoře provlíkli lano nýtem, spustili ho dolu a lezli. Vůbec celý naše začátky se nesly v podobným duchu, absolutně jsme netušili, co a jak, díky bohu, že jsme se nezabili. První dva roky lezení jsem netušil, že existuje něco jinýho než Skalák a Srbsko takže první cestu jsem vytáhl asi tam někde.

Co na to doma? Máš sourozence? Leze taky?
Shodou náhod můj děda taky docela intenzivně lezl, doma bylo lezení hodnoceno kladně. Myslím, že si rodiče vůbec neuvědomujou, co se  občas na těch skalách děje. Sourozence nemám.

Nelezeš zase tak dlouho a tvoje výkonnost jde strmě nahoru. Jaký byl tvůj lezecký proces?
Jak jsem zmiňoval, ze začátku jsem byl úplně mimo veškerej lezeckej svět ani jsem skoro neznal žádný lezce. O lezení jsem měl hodně hrubou představu, jako vrchol jsem chápal horský lezení a písek v Českým ráji. Sportovní lezení jsem snad ani neuznával nebo nechápal. Oči mě otevřela návštěva Labáku a první zájezd do Jury s Majklem a Jirousem před dvěma lety. Tam jsem poprvý ochutnal, jak sladce chutná přelez a začal uvažovat o nějaký přípravě.Na základě čeho jsi se rozhodl, že do lezení budeš šlapat a přehoupneš se přes 7c stupeň?
Vzhledem k tomu, že jsem v tu dobu těžce kašlal na školu a měl moře volnýho času, tak pro mě snaha o to nějak zintenzivnit to lezení byla celkem přirozená věc.

Co je tvoje lezecká motivace? Je to čistě sportovní výkon anebo v tom vidíš něco hlubšího?
Popravdě pro mě je lezení hlavně o pocitech, který to přínáší. Vylézt těžkou cestu,  kterou jsem dlouho nacvičoval mě udělá stejně hezkej den jako nějaký dobrodružství v sedmičce na písku. Po takovejhle zážitcích mě pak život dává víc smysl.

A je lezení číslo jedna sport nebo se ulejváš ještě někde jinde?
To rozhodně je, leda v zimě, když  napadne tak nelze odolat a jedu radši někam prášit. Mnohem težší mě přijde skloubit to s nočním životem. Neustálý vstávání v sobotu v šest a vlak je potom peklo.

Přepodkládám, že z tvého školního období moc lidí neleze / nelezlo... Co se teď jede na škole :)? Co frčí?
Řekl bych, že existuje docela početná skupina mladejch lidí, která pravidelně chodí na stěnu, nicméně lezení nepropadla a chybí jim do toho nadšení . Myslím, že tohle je obecně problém na lezeni- sehnat partičku kámošů v mým věku, co by jezdila na skály je skoro nemožný. Dneska rozhodně nejvíc frčej drogy, pivo a parties, prostě felení...

Dá se žít bez Facebooku? Umí študáci jezdit ven pod širák :)?
Těžko říct, já to nikdy nezkoušel. Když tomu ale nepropadneš, tak to považuju za výhodnou a užitečnou věc. Co se týče mýho okruhu známejch, tak širák moc netáhne a v budoucnu se to asi nezmění. Když už ven tak lidi bavěj spíš festivaly, což je ale kolikrát větší punk než příroda.

Kdo je tvůj momentální lezecký parťák a kdo tě inspiruje?
Můj lezeckej parták se jmenuje Ondra Tůma, dalo by se říct že je spíš permanentní. Spíš než výkony mě inspirujou lidi, na kterejch je vidět, že maj dlouhodobě z toho lezení čistou radost. Za všechny bych zmínil našeho guru Majkla Fišera.

Ondra Tůma! Ten je teda vysokej až to od něj není hezký, že leze :)! Neměl by hrát spíš basket?
Ondra Tůma, no ten má určitě přes dva metry. Já sem rád, že ho mám, často mě nacvakává 1-2 kruh ze země. A taky, když mě nějakej problém nejde, tak stačí říct, že to mám oproti němu mnohem těžší, protože jsem menší a hned se mě uleví a cejtim se líp.

Jak mu to jde na skalách? Lezete stejně dlouho? Odkud se znáte?
Já lezu o fous dýl, ale podstatný zážitky jsme prožili spolu. Známe se ze školy, nejdřív jsme spolu jezdili na hory. Momentálně do toho hodně šlape, protože má za sebou několik nepříjemnejch zranění a následnejch pauz. Dohání, co to de.

Lezli jste spolu docela dost na písku, ne? Máš teda takový chodící nacvakávadlo :)
Jo a pořád lezem hlavně na písku. Letos na podzim jsme byli poprví v Ádru a v Teplicích a obzory se znova mohutně rozšířily. Pravda je, že na písku ta výška hraje podstatnou roli a často může člověka vysvobodit z nepříjemný situace.Vloni jsi lezl max devítky a přelezl top Obladi Oblada. V letošním roce jsi nasekal skoro 20 cest nad 8a až do 8a+! Pecka. Co jsi dělal přes zimu a v čem vidíš hlavní důvod takového skoku?
To má jedinej důvod- letos jsem strávil skoro celý léto na skalách. Nejvíc prostoru pro přelezy skýtal náš měsíční surfo-lezeckej zájez do Francie a Španělska. Bejt tam, mít na to dostatek času a klid, to už to pak jde samo.

Tak postupně :) Jak často jsi chodil trénovat a kde všude jsi lezl?
O tréninku se dá těžko mluvit, občas sice někde chytnu motivaci a snažím se bušit, ale to obvykle moc dlouho nevydrží. Navíc, když je člověk o víkendu na skalách, tak je každý tvrdší lezení v tejdnu cejtit a to dává dobrou záminku se na to vykašlat.

Jel jsi podle nějakého plánu? Zkus být konkrétnější.
To vůbec. Prostě kvantum cest.

Visy, shyby?  
Nepravidelně viset jsem začal letos v létě, těžko soudit, jestli se to nějak podepsalo. Moc přesně na sobě nedokážu posoudit, co je výhodný dělat a co ne.

Další doplňkové cvičení?
Nula.

Vyrostl jsi :)?
Myslím, že už předloni jsem dosáhl svýho vrcholu.Doufám, že jsem vyrostl duševně :).

Máš nějaký způsob, jak poznáš, že jsi zesílil :)?
Začínám lízt víc ladně, ten pohyb přestává bejt násilnej, někdy je to dokonce fyzicky příjemný..

Ten obtížnostní skok je výbornej. Co příští rok? 8b a b+? Vypadá to, že tedy skoro vůbec nemakáš :), ale budeš na sobě makat?
Na jaře bych rád bezpečně odmaturoval a zvládnul přijímačky takže jsem se letos smířil s tim, že lezení omezim tak bůhví, jak to bude. Každopádně mě snad budou čekat 4 měsíční prázdniny takže se snad něco vyvrbí.

Jak vidíš letošní zimu? Co máš v plánu a jak se budeš připravovat?
Přes vánoce se chystám do Turecka, byl jsem tam loni a je to uplnej úlet! Zbytek zimy plánuju strávit v novym BBčku, protože to líp stíhám než stěnu. No a jestli něco napadne tak hodně šlapat a jezdit na lyžích, protože loni to byla bída.Jaký oblasti jsi letos navštívil? Podle deníku je vidět, že jsi pěkně pojezdil po světě ...
Letošek jsem načnul v Turecku, pro mě to bylo první pořádný vytrvalostní vápno. Krom asi nejkvalitnější a nejzábavnější skály je Turecko hodně zajímavá země,  kulturně to zdaleko  neni Evropa. Mimo jiný nás tam při stopování málem okradli o všechny věci. Na jaře padlo pár zájezdů do Jury a s tebou ten Osp, kterej mě taky nadchnul. Ale zásadní pro mě byl už zminovanej měsíční zájezd do Ceuse a Rodellaru, to byla paráda. Na podzim jsem lezl jenom na písku, počasí tomu tak přálo.

Kde tě to nejvíc bavilo?
Jednoznačně to Turecko a Ceuse, to jsou takový dva ráje na zemi.

A který cesty si nejvíce vážíš? A proč?
Těžko říct, nelze říct, že bych si nějaký vážil míň nebo víc. Ale asi by to bylo něco na písku, něco, kde jsem se fakt vybál a přežil.

Která naopak tě překvapila, že nakonec šla dost v pohodě, i když to na první nález zase tak nevypadalo?
Tak jsem to cejtil se spárou Big Wall v Labáku, dlouho jsem se na to chystal a nakonec se ukázala jako parádně zajistitelná a ne zas tak obtížná.

Boulderuješ i venku?
Sem tam, ale venkovní bouldery mě osobně přinášej malej poměr zábava/utrpení, jednoznačně preferuju lano.Na závodech jsem tě ještě moc neviděl...Nebaví tě to? Anebo se chystáš na velký vstup a přímo do finále :)?
V životě jsem nebyl na závodě a na žádnej se ani nechystám. Rozhodně nemám potřebu se s někym srovnávat a nedovedu si představit, že bych se jich účastnil na úkor lezení venku. Závody se mě vnitřně příčej.

Jak vnímáš nacvičování cest? Do kolika pokusů jsi ochotný jít?
Nacvičování mám rád, miluju ten pocit nervozity před každym pokusem. Počet pokusů, který jsem ochotnej cestě věnovat závisí na tom,  jestli cejtim, že jsem blízko. Kdyby mě to bavilo, tak si dovedu představit, že jich tam pošlu přes 30. Zatim jsem ale nikde takhle nezaseknul.

Chodíš naplno do onsajtů? Je to pro tebe inspirativní styl lezení anebo si radši v klidu posedíš a na druhej to smrkneš?
Snažim se jít tvrdě v každým onsightu, ale málokdy to nese ovoce. Baví mě ten pocit, když v onsajtu zariskuješ v nějaký sekvenci a ono to vyjde. Obecně si ale víc užiju cestu, kterou mám vypinkanou a jenom čekám, jestli mě to už konečně pustí.

Onsajt, kterýho si vážíš nejvíce? Anebo v který cestě jsi fakt rval, ale nakonec nedal?
Mám v Juře na onsajt jednu devítku tak asi to. Ale ta radost z přelezu se dá těžko srovnat s cestama, na který jsem třeba musel pár tejdnů myslet, když jsem usínal.Je pro tebe onšicht víc než nacvičenej přelez vysokýho čísla?
To moc ne..

A co ten náš píseček? Kde to máš rád?
Často lezu v Labáku, krom kvalitní skály v nádherný přírodě tam máme i příjemný zázemí. Tahle oblast mě baví, protože v sobě kloubí ten sportovnější přístup k lezení a zároveň i dobrodrůžo a silný zážitky.

Máš dobrej morál? Nebojíš se vytáhnout neznámou prdu?
Párkrát už se stalo, že bylo v neznámý oblasti nutný vylízt na neznámou věž, abychom se zorientovali v průvodci :) Morál mám myslim takovej střední, rozhodně se vyhejbám cestám, kde se vyloženě hazarduje o život.

Smyčkuješ, spáruješ, komínuješ a podobný filištínštiny :)?
Jo, docela jsem tomu propadnul a příští rok bych se tomu chtěl víc věnovat. Většina mých nejsilnějších lezeckých zážitků se zrodila právě ve spárách a komínech.Na maglajs máš doufám taky vyhraněný názor :)?
Obecně jsem pro povolení, ale chápu, že pískovcový lezení je hodně specifický a že stojí a padá na ohleduplnosti lezců. Současný stav, kdy je to ofiko zakázaný, ale těžký cesty se s tim lezou, mě docela vyhovuje. Sám nevim, jestli by mě plošný povolení mága potěšilo...

Vychytáváš si jídlo?
Moc, miluju, když je ho hodně a je dobrý.

Tvoje představa o ideálním lezeckým dnu :)?
Klidně bych řekl, že už se párkrát naplnila. Prostě taková ta klasika, sluníčko, podmínka, kámoši, večer pívo..

Co je to, co tě na lezení baví? Ten hlavní motor?
To lze těžko definovat, rozhodně mě to nějakym způsobem naplňuje. Asi půjde o nějakou kombinaci sportu, přírody, dobrodružství, kámošů a sebezapření.

Jaký jsi typ lezce? Co ti nejvíc sedí a co naopak nejmíň?
Nejvíc mě baví dlouhý cesty po relativně dobrejch chytech, kde se dá průběžně sklepat. Jsem celkem slabej, takže krátký a úderný cesty mě trápěj.S kým momentálně nejvíc trénuješ?
Víceméně trénuju akorát s Ondrou Tůmou a Jožkou Srbem. Různě mezi sebou pořádáme konspirační tréninky s cílem ponížit potom toho třetího.

Co zranění? Míjí tě nebo si nějakou bolístku foukáš :)?
Mě se naštěstí zranění vyhejbaj, snad nejhorší zranění bylo, když jsem si ve spáře rozedřel ruku a dostal se mě tam zánět. Mám od přírody docela široký prsty, snad jsou trochu odolnější proti zranění.

Cvičíš jógu? Nebo jiná cvičení mimo lezení?
Párkrát jsem to zkoušel, ale asi je to slepá cesta. Nemám na to čas a nebaví mě to.

Jak probíhá tvoje rozcvička před a po lezení? Jak zhruba dlouho a na co se zaměřuješ?
Když stíhám, tak zhruba 5-10 minut po lezení, snažim se protáhnout kyčle a nohy.

Co jiná odvětví lezení? Hory, vícedélky, ledy, zima?
Zimě a ledu se chci co nejdýl vyhejbat. Stačí mě zažít parkrát za rok ten strach z lavin při lyžování, vůbec si nechci představovat, co na člověka čeká při zimním lezení. Letní hory mě táhnou o to víc.

Kde jsi v horách lezl a chystáš se tam příští rok?
Letos jsem tomu moc nedal, byl jsem akorát týden v Tatrách. Hory jsou pro mě dost daleko, jsou náročný na čas i na počasí. Taky bych si nedovedl představit lézt v nich dýl než týden, to bych asi psychicky nevydržel.

Nějaký konkrétní plán?
Nějakou alpskou klasiku, taky bych chtěl konečně zkusit cestu s bivakem.Podle doby, jak dlouho lezeš, tak jsi v podstatě ještě začátečník :), ale valíš bomby a můžeš rozdávat rady porady.  Co bys doporučil začínajícím lezcům.
At jezděj do skal co to jde!

Jak se rychle dostat z nuly na sto :)?
Rychlý velký pivo po lezení :)

Plány do budoucna?
Rád bych dostudoval, pak vejška, mít hezkej život..

Koho bys doporučil na rozhovor?
Jáchyma Srba, protože ten ti odpoví úplně na všechno.

Díky za rozhovor a na závěr drobná vsuvka od Rikyho :)
Oliváč

 Profil na FB
Deníček na Lezci

Dnes vás ušetřím Bébesa... Ale zmínit jsem ho musel :)! Ježuch se blíží takže tužku a papír do ruky a už do něj palte, co vám všechno chybí...Síla, vytrvalost, maximálka...obliny...Nebo se letos bude psát na FB? Ježuch FB gift naval darek dot com? A nezapomeňte připsat zdravíčko a štěstíčko...Toho není nikdy dost. A pak Silvestr a deníček rozjede svoje kolo štěstí v dalším roce. Ale to vše teprve bude. Jsme tady a teď :). Užívejte každý den! Držte se a neodsedávejte. Leze se do pádu :)!

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama