Nejnovější komentáře

Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04
Autor: Karin Slunečková27.01. 21:06
Autor: Petr Černocký22.01. 13:13

BB - najdi si svou akci...

<Duben '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
2930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

 

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

Pondělí - Čtvrtek
9:00 - 14:30 & 17:45 - 22:00
Pátek
9:00 - 14:30 & 16:45 - 22:00
Sobota - Neděle
9:00 - 22:00

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

sobota 6. 4. .: 9:00 - 19:00
neděle 7. 4. .: 9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

03.11.2014 10:27

Martin Jech ready na startu

foto

A je tu pondělí. Už od rána se cítíte, že nejste ve své kůži a nemůžete přijít na to čím to je...Otevřete stránkou Boulder.cz a hned se vám uleví. Ano. Nejistota zda rozhovor bude či nebude vás od časného rána sžírala, ale vše je oká a tak jak má být. Vaše pravidelná dávka je namíchaná a vy si v klidu můžete ulevit a připravit na začínající nový týden :). Dneska si představíme dalšího juniora, který propadl lezení. Navíc jeho ambice nejsou malé a je super, že takové pušéry máme.
Tak jdeme na to!

Odkud jsi, kolik ti je, výška, váha a bicák :)?
Jsem z Jirkova, je mi 18 let a vážím 64kg.Bicák nevím, při měření jsem zlomil pravítko ;-)

Co děláš a co tě živí? Předpokládám, že jsi ještě na škole? Co tě čeká?
Jsem ve třetím ročníku chomutovského gymnázia, přivydělávám si stavěním cest a po maturitě plánuji UJEP v Ústí nad Labem, obor trenérství.


Nahrnu na tebe základní otázky, protože ať jsem čmuchal jak jsem čmuchal, tak jsem na tebe nic nevyčmuchal :)
Jak dlouho lezeš a jak jsi se k lezení vůbec dostal? S kým?
S lezením jsem začal v roce 2008. V obchodním centru v Praze jsem narazil na umělou stěnu, která byla součástí akce pro děti. Zkusil jsem si to, nějakého pohybu vzhůru jsem schopný byl a bavilo mě to. Našel jsem si tedy horokroužek, který spadal pod Horoklub Chomutov a vedl jej Jiří Šťastný.Ten mě v následujících několika letech vše naučil, se skupinkou dalších mlaďochů nás bral do skal a jeho zásluhou jsem se dostal tam, kde teď jsem.

Co rodiče? Jste sportovní rodina ? Podporují tě v lezení?
Žiju jen s mamkou. Úplně sportovní rodina nejsme, jen já se vymykám, ale podporuje mě, jak jen může.
 
Máš sourozence? Lezou taky?
Mám dvě starší sestry. Neleze ani jedna. Jsou spíš zaměřené na hudbu.

Jaký byl tvůj lezecký progres?
Progrese byla poměrně vyrovnaná. První dva roky jsem trochu bojoval s technikou a jakmile jsem ji vychytal, začal jsem trénovat. Nejdřív zcela bez systému, což nějakou dobu fungovalo, ale poté jsem začal výkonnostně stagnovat. Tou dobou jsem se však připletl k reprezentaci, kde jsem dostal nějaké know-how k tréninku. Na základě toho jsem pouze ubral, začal víc odpočívat a trochu o tom tréninku přemýšlet a výkonnost okamžitě vyletěla vzhůru.

Jak často jsi chodil lézt a po jaké době jsi lezení propadl?
Hned zpočátku 4x týdně. V úterý na malou bouldrovku v Chomutově na kroužek, ve čtvtek s Jirkou Šťastným buď do skal, nebo na klubovou stěnu do Kadaně a o víkendu opět s ním ven.

Jsi z Chomutova. Jaký je tam lezecké zázemí? Kde tam trénuješ? A kdo je tvůj nejčastější lezecký parťák?
Lezecké zázemí tu dlouho nebylo ideální.V Chomutově je jen malá bouldrovka bez těžkého profilu, klubová stěna v Kadani je dobrá, ale je to tam 30km. Loni mi 500m od baráku otevřeli stěnu, kde dá dobře trénovat, přesto však poměrně často jezdím trénovat do Prahy a doma jsem si vytvořil zázemí, na kterém mohu odtrénovat téměř všechny izolované prvky. Do skal jsem nejčastěji jezdil s Jirkou Šťastným, se Šťěpánem Havelkou a později s Alešem Michálkem. Na trénink žádného stáleho parťáka bohužel nemám.

Co máš raději? bouldery nebo lano?
Lano, bouldering beru jako dobrou silovou přípravu a semtam zajedu i ven zabouldrovat, ale prioritu mám v laně.Co jinýho děláš za sporty?
Dřív jsem dost jezdil na kole. Horák i silnička. Dnes na to kvůli lezení nemám tolik času, ale nelituji toho. Jako kompenzaci ještě běhám a plavu.

Vychytáváš si jídlo?
Dva roky zpátky jsem to začal trochu řešit. Snažím se jíst zdravě a pravidelně, ale nějak extrémně to nehrotím.

Odkdy jsi začal jezdit na závody?
Se závody jsem začal v roce 2011.

Které byly vůbec první a jak se ti dařilo a jak moc tě to bavilo?
První závod, na který jsem jel byl mládežnický bouldrový závod "Hannah překližka Cup" v Kladrubech u Stříbra. Docela mi to šlo a těsně jsem dokonce vyhrál. Závod samotný mě bavil hodně a vítězství mě samozřejmě také potěšilo.

Co jsou tvé největší juniorské úspěchy a na co rád vzpomínáš? Čeho si vážíš a kdy u tebe nastal moment, že chceš na závody jezdit a být na nich dobrej?
Za největší úspěch v juniorech považuji 18. místo na letošním Mistrovství Evropy juniorů. Asi by se dalo za úspěch označit i 27. místo na loňském Mistrovství Světa juniorů, ale sám nepovažuji za úspěch být první nepostupující.
Rád vzpomínám na loňské Mistrovství republiky mládeže. Měsíc před tím jsem vypustil skály, najel na tvrdý systematizovaný trénink a podařilo se mi zde vyhrát, což pro mě byl velký cíl a zdroj motivace. V tom období jsem se také rozhodl, že se budu nějakou dobu věnovat pouze závodům na úkor skal.


Zatím se profiluješ víc jako závodní lezec. Letos jsi urval vícemistra republiky v obtížnosti a objevil se na světovém poháru. Co ti víc dalo?
Rozhodně Světový pohár. Umístění na Mistrovství mě sice těší, ale cennější jsou pro mě zkušenosti ze SP, ačkoliv jsem se umístil na výrazně horších místech. Myslím, že mi zkušenosti ze SP pomohli i na Mistrovství republiky.

Byl jsi na finále když Adam urval Mistra světa na obtížnost? Silný zážitek ,co :)?
Byl jsem tam, seděl jsem pod stěnou s Ivou Vejmolovou a Bokulou. Silný zážitek to byl velmi, nejen díky Adamovi, ale i díky Jain Kim, která vyhrála a v Topu se rozbrečela.

Ty už jsi se do semifinále SP dostal. Super! Není moc kluků z ČR, kteří tam byli. Kdy a kde to bylo? A jaký charakter cest byly v kvalifikaci?
Bylo to před dvěma týdny na Světovém poháru v čínském Wujiangu.Kvalifikační cesty byly ve srovnání s předchozími SP méně bouldrové a spíše vytrvalostní s těžšími místy.Jaký cesty ti sedí a v čem jsi opravdu dobrý?
Mám rád spíše vytrvalostní cesty, protože moc velký bouldrista nejsem. Na skalách si tedy vybírám dlouhé lajny s lehčími bouldry. Na závodních cestách si myslím, že jsem schopný ukázat nejvíc v relativně těžkých, vyrovnáných cestách do padesáti kroků.

Připravit se dobře na závody a podat maximální výkon je velká alchymie. Našel jsi klíč?
Myslím, že ano. Ne sám, v tréninku mi hodně radil a stále radí Tomáš Binter, který mi poradil jednak většinu tréninkových prvků, tak i způsob, jak je seřadit do plánu, aby vše fungovalo, tak jak má. Plány si píšu sám a nechávám si je od něj zkontrolovat, zda jsem tam neudělal nějakou botu. Dělám to tak již druhý rok a funguje to :)

Jak jseš na tom psychicky den, dva před závody a jak se celkově připravuješ? Co na tebe funguje a jak se pereš v izolaci?
Před závodem nervózní moc nebývám, obvykle nervozita nastupuje až těsně před cestou, nebo v izolaci, ale dnes s tím už umím pracovat lépe a nervozita mě tolik netrápí. Nebezpečnější jsou vysoké ambice a sebevědomí. I na to ale mám triky. Případné vysoké sebevědomí si srazím tím, že si  říkám: "Jsem slabej, ta cesta je strašně těžká.", nebo něčím podobným. Člověk do cesty nesmí jít s myšlenkou, že má na vrch, jinak to nedopadne dobře. Jinak mi na uvedení do klidu pomáhá hudba.

Jaký nejdelší čas jsi v izolaci byl?
Nejdéle asi nějaké 3 hodiny na Tendon cupu ve Vyškově.

Řekněme, že za hodinu máš začít lézt kvalifikační cestu. Jakým způsobem se rozvičuješ, připravuješ. Na co myslíš, co ti běží hlavou?
Nejdřív se během, nebo všelijakým poskakováním zahřeju na provozní teplotu, pak se trochu rozhýbu, rozvisím prsty a jdu na nějaké lehčí lezení.Nechám si trochu natéct, trochu orazím, pak dám nějaký těžší vícekrokový boulder, opět trochu orazím a pak pár těžkých kroků. Poté si projdu cestu, zhlédnu předlez a připravím na pokus. Snažím se k té dané závodní cestě přistupovat jako k normální cestě, kterou lezu třeba při tréninku. Kdybych si říkal, že to je strašně důležité, na tohle jsem půl roku trénoval nebo že to je kvalifikace Mistrovství světa, byl by to začátek konce.

Jdeš pod finálovou cestu...expresky se dohupujou po lezci před tebou a lidi povzbuzují. Jsi nervozní? Jak vše vnímáš než chytneš první chyty a odlepíš se od země?
Pokud jsem byl nervózní, tak vše ze mě padá, když jdu pod cestu. Těším se až nastoupím a předvedu, co ve mně je.

V jakém "modu" pak lezeš závodní cesty? Vnímáš okolí, soustředíš se plně na kroky? Umíš ze sebe vytlačit max?
Při lezení se přepínám do závodního módu a jedu jako robot. Okolí vnímám velmi tlumeně. Slyším, že mě někdo povzbuzuje a pomáhá mi to, ale po dolezení vůbec nevím, kdo to byl a jak povzbuzoval. Mám vyzkoušené, že pokud neudělám chybu, vytlačím ze sebe v tomto módu absolutní maximum. Když jsem si občas zkusil cestu po závodě (A třeba i v jiný den, abych minimalizoval možnost únavy.), spadl jsem níž.Co boulder závody? Pojedeš příští rok celou ČP sérii?
Závody v bouldru mě příliš nelákají.Možná nějaký zkusím, ale rozhodně ne celou sérii.Vím, že bych na závodních bouldrech propadl.

Ambice do budoucna na závodech?
V roce 2015 bych se rád dostával do finále Evropského poháru juniorů a chtěl bych se posunout vzhůru ve Světovém poháru. Jestli to bude na semi si dnes netroufám říct, ale udělám vše pro to, aby bylo.

Také jsi na druhé straně závodů a to jako stavitel cest. Udělal jsi si licenci na stavění (zatím tu nižší), ale už jsi něco dostavěl. Na kterých závodech?
Stavěčskou licenci zatím nemám žádnou ale pracuji na té nejvyšší. Nyní mi k jejímu dosažení stačí postavit jako pomocný stavěč jeden rankingový závod, jeden libovolný Český pohár a absolvovat stavěčský kurz. Zatím se konaly dva, ale oba při pro mě důležitých závodech. Z větších závodů jsem dělal pomocného stavěče na Českém poháru v boulderingu v Boulder Baru 2014.

Jak tě to baví a budeš se tomu věnovat i do budoucna?
Stavění závodů je ve srovnání s komerčním stavěním víc hravé, vzrušující, ale je to také mnohem větší zodpovědnost. Určitě se  tomu chci věnovat více, teď jsou ale priority v samotném závodění.

Kdo je tvůj stavěčský vzor a kde bereš inspirace na nové cesty?
Stavím na Smíchoffce, takže mým vzorem nemůže být nikdo jiný, než Honza Zbranek. Když si přivezu "nový krok", tak to je obvykle z nějakých mezinárodních závodů. Na druhou stranu ne vždy po něj v dané obtížnosti najdu uplatnění. Desítky se hold nestaví každý den, takže pracuji se svou paletou univerzálních kroků, které se v základu příliš změnit nedají.Pak pracuji jen s profilem, chytem a postavením nohy proti chytu.

Co je větší zábava stavět? Lano nebo boulder?
Zábavnější se mi zdá stavět bouldry. Každý může být jiný nehledě na chyty a člověk si oproti lanu může víc hrát. Stavěč ale musí přijít s nápadem a s tím já mám občas trochu problém. Na laně přijdu s jedním nápadem a stavím další tři hodiny. Navíc mi styl cesty dost nastiňují chyty, obtížnost a profil.A co stavěč SP? Láká tě to?
Je to můj sen. Měl jsem možnost pomáhat Honzovi na dvou mezinárodních závodech. Byla to pro mě obrovská zkušenost a strašně se mi to líbilo, ale získání světové licence je trošku jiná káva oproti získání české.

No a pojďme na skalní lezení...Deníček si nevedeš a dozvědět se něco není ouplně lehký :)
Takže které oblasti jsou pro tebe top? A které dobře znáš?
Nejvíc se mi líbí Ceüse.Kalymnos je krásný, ale  tam se mi příliš nelíbí měkkost klasifikace. Až bude čas na skály, rád bych se po dlouhé době vrátil do Saska, sundal maglajzák a vylezl si nějaké linky, které tam mám vyhlídlé.
Nesmím zapomenout na Labák.Ten patří i do těch, které znám dobře.


Na písku jsi nedávno vylezl Šílený tanec. Co dalšího jsi na písku zkoušel a co třeba nevylezl.
Letošní písek je poměrně krátká kapitola. Při první letošní návštěvě Labáku se mi podařilo vylézt Skurutí běh, pak jsem si prolezl La bombu, ale už léta mi odporuje Očistec. Je to přesně ten bouldrový styl, co mi nesedí.  Letos jsem se na to byl podívat znovu, bez větších problémů jsem to prolezl, ale než došlo na pokus, začalo pršet...

Jaký cesty tě na skalách baví a co ti jde? Které cesty bys rád pozkoušel nebo vylezl?
Hledám dlouhé jasné linky. Líbí se mi hrany. Spíš mi jdou cesty vytrvalostního charakteru. V Labáku bych rád zkusil Nejslabší, máte padáka a Kante phylosophi, v Ceüse zas Black bean.

Tvůj poměr lezení na umělé stěně a venku na skalách během roku? Jak často jsi na šutru :)?
Teď je to se skalami kvůli mé prioritě v závodění bídné. Řekl bych, že tak 90% ku 10%.Jak by pro tebe měl vypadat lezecky rok 2015?
Opět se chci naplno věnovat závodům. Prvním bodem bude nominace do mládeže a dospělých a pak začne boj o umístění na Evropácích i Svěťácích, jak jsem už avizoval.

Tvoje představa o ideálním lezeckým dnu :)?
Vzbudit se, nemuset do školy/práce a jít lézt s lidmi, které mám rád. Je jedno, zda do skal, nebo trénovat. Když se něco podaří vylézt je to fajn :)

Venku jsem zaznamenal, že se proháníš po boulderech :). Tak kde nejvíc a co se ti povedlo zbombit?
Bouldrovat jezdím zřídka, ale když jedu, tak nejčastěji na Sněžník. Mám tam přelezené jedno 8A - Ocelový koloušek a nějaká 7C.
 


S kým jezdíš na lano a s kým na bouldery? Jaká jste partička v Chomutově? Kolik tam zhruba leze lidí a kolik z nich dobře?
Když jezdím, tak na lano nejčastěji jezdím s Alešem Michálkem z Litvínova a na bouldry s klukama z Ústí (Dominik Otto, bratři Skálové) a Honzou Novákem. V Chomutově je dobrá lezecká parta, ale  trochu z ní vyčnívám věkem, zjevem i výkonností. Také ne všichni chápou, že jsem se rozhodl kvůli nějakým závodům omezovat skály. Aktivně tu leze minimálně třicet lidí, ale nikdo se mnou nepůjde nacvičovat devítky, desítky...

Zkus popsat tvojí lezeckou přípravu na závodní sezonu. Kdy začínáš trénovat a jaký systém?
Začínám trénovat obvykle už v prosinci. Nejdřív trénuji vytrvalost a směrem k závodní sezoně se vše posouvá ke kvalitě.

Kolikrát týdně lezeš, jaké cykly, na co se soustředíš, jaké dáváš pauzy, kolik kroků denně, kompenzační cvičení, posilování, Visy, shyby, balkna? :) No prostě zkus se víc rozepsat.
Záleží na období, napíšu něco aktuálního. Tréninky dělím na lezecké a izolované. Trénuji většinou dvoufázově, takže každý týden mám 8-10 tréninkových jednotek. V první fázi mám něco kvalitního. Bouldrovku, lano, visy na špatných chytech, nebo třeba kampus, či silové tahy. Vše je v relativně malých objemech. Do druhé fáze dám nějakou vytrvalost, ať silovou, nebo anaerobní. Balknu jsem si udělal náklopnou a jsem schopný na ní odtrénovat skoro polovinu svého tréninku. Mám na ní nastavené několik typů visů podle délky, shyby na špatných chytech, zkrátka co prsty ráčí :) Posilování začleňuji na začátku sezóny a kompenzuji kolem, během a plaváním.

Jak probíhá tvoje rozcvička před a po lezení? Jak zhruba dlouho a na co se zaměřuješ?
Začnu rychlým zahřátím a  rozhýbáním, kladu důraz na zahřátí prstů.Poté můžu hned začít s lezením. Po lezení chvíli lezu v lehkém a jdu se kompletně protáhnout, pokud další den není další trénink. Rozcvičení mi zabere maximálně 15 minut, dolezení a protažení se občas protáhne na půl hodiny.

Je hodně mladých lidí co se do lezení pouští a je spousta nových lezeckých stěn. Co bys všem začínajícím bušičům doporučil?
Počkejte s nějakým náročnějším tréninkem a jen lezte. Technika vás zpočátku dostane dál, než síla.Dělal jsi na začátku svého lezení nějaké chyby? Co bys změnil?
Na nic zásadního si nepamatuji, ale chyb jsem určitě dělal spoustu. Kdybych dnes mohl měnit, tak bych začal dříve trénovat podle nějakého systému.Takto jsem slepě "probušil" rok...

Co naopak podle tebe bude stopro fungovat na všechny a vede k plynulému zlepšení a vyvarování se zranění?
Recept na vyvarování se zranění je jednoduchý. Rozcvičovat se a nepřehánět to. U zlepšování to je už podstatně složitější. Lezecký výkon se skládá z tolika aspektů, že pokud bych někomu dal jednoduchou radu, po nějaké době stejně začne stagnovat na nějaké úrovni.

Co tvoje zranění vlastně? Jsi oka a vyhýbají se ti anebo už jsi musel dávat kvůli něčemu lezeckou pauzu?
Prsty mám zdravé, s těmi jsem nikdy neměl problém. Dřív mě ale hodně trápily záda.Bránily mi v plnohodnotném tréninku a i na nějakej špitál došlo...

Proč se to stalo a jak dlouho se to léčilo?
Přetěžoval jsem se a nekompenzoval jsem. V nemocnici jsem strávil asi deset dnů, ale úplně jsem se problémů zbavil až po roce.

Co je to co tě na lezení baví? Ten hlavní motor?
Nejsem to schopný říct v pár slovech. Je to spojení výkonu, adrenalinu, přírody, překonávání cílů a přátelství. Hlavním motorem je teď právě ta motivace k překonání sama sebe.Co jiná odvětví lezení? Hory, vícedélky, ledy, zima?
Ledy a zimní horolezectví mi nic neříkají, ale vícedélky jsem lezl. I ty klasicky jištěné. Mám nějaké vyhlídlé a teď se díky vyšší výkonnosti otevírají nové možnosti :)

Lezecký vzory? (holka a kluk) A proč?
Mezi klukama určitě Adam Ondra. Přes jeho úžasnou výkonnost strašně fajn člověk. Nestouplo mu to do hlavy. Dívčí vzor žádný nemám, to bych si musel nějaký narychlo vymyslet.

Plány do budoucna?
Dostávat se do semifinále a finále SP, vyhrát MČR, udělat si světovou stavěčskou licenci...Aneb proč si dávat malé cíle :)

Koho by jsi doporučil na příští rozhovor?
Mé dvojče - Michal Běhounek

Díky za rozhovor a ať to šlape a žádná zranění.
Oliváč


Profil Martina na FB
Sponzoři: Horoklub Chomutov, Saltic

A dneska je 3.11.2014 :) Od minulého pátku bušíme jak o život na přestavbě staronového Bébesa a máme relativně hotovo. Relativně... ale dneska otvíráme. Jak už jsem psal, tak to byl masakr motorovou pilou a nonstop párty.
Výsledek ale stojí za to a jsem moc spokojený. Ještě víc budu když se přijdete do BB podívat a mít ho ještě radši než jste ho měli předtím. Kolem 17.listopadu bychom rádi otevřeli zbrusu novou halu, která mi neustále vyráží dech jak je famozní :)!
Padnete na znak až to celé uvidíte :).
Malé lákadlo jak se například změnil bar...A modří už vědí oč běží :)Je prostě nááádhernej :) těšíme se na vás a nových bonusů máme plný rukáv.
Podpora vele stavby stále běží ZDE a nebojte se nás podpořit. Velký dík a držte palce ať stihneme sedmnáctýho.

Komentáře

  • Autor: fandam03.11.2014 13:53
    Starý dobrý Bébesóóó
    Reagovat

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama