Nejnovější komentáře

Autor: Jirous18.07. 21:55
Autor: blacks30.05. 21:44
Autor: Petr Dlouhý25.05. 17:47
Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15

BB - najdi si svou akci...

<Červenec '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

1. 7. - 1. 9. 2024
Pondělí - Neděle

9:00 - 22:00 bez omezení

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

Sobota - Neděle 
9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

07.07.2014 09:50

Jiří "Jirous" Přibil prolomil 8c mýtus

foto

Jirouse už mám v hledáčku samozřejmě taky dlouho a sám si za to může, že se dostal ihned na top list rozhovorů :). Jeho poslední přelezy v Juře jasně křičí po dalších informacích, tak tady je máte :)

Poslední dobou zaplňuješ deníček a Přelezy týdne :). Je nad slunce jasný, že musíme zbouchat rozhovor. Zbombil si Drive by shooting a v krátkém čase přidal i další 11- v Juře.
O obou jsi už krapet napsal v Přelezech, ale přesto mi to nedá :) se nezeptat ještě víc...


Drive by shooting byl svým způsobem dlouhodobý projekt. Proč už jsi ho nezbombil dříve?
Prvně jsem pročuchával DBS s Kubou Lahvoněm před pěti nebo více lety a vlastně ani nevím proč jsem se do DBS nepustil navážno dřív. Možná strach z čísel? Předloni jsem měl náznaky, že bych to zkoušel, ale  po jaru stráveném v Labáku už bylo na Bérenech vedro. Letos jsem se rozhodl to ujezdit hlava nehlava.


Drive by shooting 10+/11-, Frankenjura

Trénoval jsi na něj nějak speciálně?
Speciální trénink přišel asi až po čtvrtém víkendu pokusů. Campusoval jsem dvojprdy, abych případně nespadl po přelezení nejtěžšího místa v cestě.

To se pak ovšem stalo :)

Zkoušel jsi v mezičasy i něco takto podobně těžkýho?
Většinou jsem dával ostré pokusy do DBS s pořádnými odpočinky v sobotu i v neděli. Síla nezbývala, ale prolezl jsem si Queeel Dich, Du Sauuu! a celkově se mi to podařilo dát celkem rychle. Zvedl jsem si touto cestou sebevědomí a namotivoval se tak k dalšímu pokusování v DBS.Po přelezu DBS sis pěkně uvolnil hlavu co :)?
No jééje! Já jsem vnitřně cejtil, že to přelezu a nevím, kde se to ve mě vzalo, každopádně pokusy s postupem času přibývaly, začínalo se oteplovat a pochyby, že to neklapne se občas taky draly na povrch.

Pak přišlo nakrokování New Orleans Heavy Weight Division 11- a na třetí výjezd si to zbombil. Super. Čím je cesta jiná? Co obtížnost? Je to tak těžký, jak udává průvodce?
Oproti DBS je New Orleans více bouldrová, je mnohem kratší a čitelnější. Uděláš boulder - dolezeš cestu. Co se klasy týče, tak nemám moc srovnání i přesto, že už jsem stihnul pár podobných cest zkusit. Nejdůležitější je správná beta, tu jak jednou znáš tak cesta zlehkne. Když bych řekl, že je to za deset tak budu za namachrovanýho blázna takže nechávám to, jak to je s tím, že pro mě bylo DBS celkově náročnější.


New Orleans Heavy Weight Division 11-, Frankenjura

V Přelezech jsi psal, že ti nešla špička u jednoho kroku a po změně lezeček to šlo. Bylo to za jinou značku bot nebo pouze proto ,že už byly starší?
Ona ta špička Sportiv VS nedržela hlavně proto, že mě to mocinky tlačíkovalo do prstíků :) normálně jsem kňoural, boty to byly téměř funglovky pořizovaný speciálně na patu do DBS, dál jsem taky začal trhat gumu z paty a boty jsem chtěl ušetřit před zničením. Koupil jsem tedy Solution taky La Sportivy, za poukázky co vyhrála Katka na závodech na BigWallu.

Na co dalšího máš v Juře zamířeno?
Kompressor - mám z toho po prvním prolezení velmi dobrý pocit. Bouldrové jako New Orleans, vedle je pak Father and son a to je podobnější DBS. Tak Kompresor padl :)!

Co myslíš, že stojí za zlomem v obtížnosti? Přeci jen dlouhá léta si stabilně lezl desítky, ale plusek pramálo a 11- nikde. Byl jsi jedním z hlavních adeptů, kdo 11- prostě musí urvat. Proč to nebylo dřív a kde se vzal ten zlom, že si z desítek najednou skočil na 11- :) ?
První 8b jsem dal v roce 2000, pak jedno 8b+ spíš za 8b v Tarnu 2008 a teď po čtrnácti letech jsem 3x posunul svoje maximum během několika měsíců. Já nevím čím to je, prostě jsem si řekl, že vylezu to DBS a šel jsem za tím. Spekulovat můžu nad jógou u Víchance, kterej se mi zároveň snaží dát do kupy dlouhodobě rozhašený mandle v krku. Motivace přišla od Džangliho a jeho řádění v Juře. Lahvi a jeho hodinové bouldrování v BB  přes zimu, kdy mě často přelézal. Lezení hromady bouldrů a cest na BW. Hodně mě nakopnul zájezd do Ospu letos na jaře a 8b na druhej. Nedokážu říct nic konkrétního co by bylo "tím" jediným klíčem ke zlomu.
Jedno, by ale v Juře měli vědět všichni, a to jak řekl Adam: destplusky jsou tam těžší než 11-! :)


Praha má mega stěny a přesto málo lezců, kteří jsou schopni lézt tak těžké cesty. Proč myslíš, že to tak je?
Snad se to s Pražskými lezci začíná měnit k lepšímu, ale právě ten dostatek stěn je možná tou brzdou. Na stěnkách 2x2metry museli lezci vyvíjet mnohem větší úsilí a museli mít větší motivaci k tréninku, aby na skalách neshořeli, v Praze si chodíme trochu "zalézt" a to je vlastně ta lenost něco pořádně odtrénovat.


 
Jaká je tvoje nejoblíbenější lezecká oblast s lanem? Jaký styl lezení ti nejvíce sedí?
Jura je nejbližší dobrý vápno, Labák super písek dobrý na techniku. Ceuse mám moc rád, ale nájezdy lezců při poslední návštěvě mě znechutily. Sedí mi cesty s výraznějšími boulder problémy doplněné lehčím lezením, vytrvalost a lišty nebyly nikdy mou silnou stránkou.

Dlouhou dobu si i pouze boulderoval a lanu moc nedával. Jak to máš nyní? Co preferuješ?
Já lezu co mě zrovna baví, teď jsem ve stavu Jura, Jura, Jura a bojím se, že jak čuchnu k Labáku tak už mě od tamtud nikdo nedostane. Tam je to boží! a v Juře taky !:)

Která boulderová oblast je pro tebe nej a proč?
Venku jsou to Fontainebleau ve Francii a přes to nejede vlak, lepší písek a bouldry jsem neviděl. Chironico ve Švajcu je parádní žula se silovými bouldry za malé chyty. V ČR je to Bor pro svoji koncentraci nádherných bouldrů a kvalitu písku.Tvoje nejlepší bouldery? Z čeho máš nejvíc radost a co tě potrápilo?
Trápí mě Petráč, protože je bolavej, cokoliv tam je pro mě výkon. Nejlepší bouldry nejsou nejtěžší, je to nádhernej Romanův sen v Polsku, King Kong na Boru. Hodně mě potrápilo Kato ze stoje v Bahratalu a trápí me ze sedu. Většinu bouldrů co mě trápěj jsem ještě nevylezl.
 Co se boulderů týče, tak se vcelku pravidelně účastníš i boulderových závodů. Už jako prcek jsi závodil na laně :). Kdy jsi vlastně s lezením začal? Kdo tě k němu přitáhl? A co tě na tom chytlo?
Poprvé jsem lezl  myslím s tátou v Černolicích, pak mě začal brát do skal brácha Joho, to mohlo bejt v roce 1988? Každopádně první ČHS razítko v průkazce jsem měl v roce 1991 :) Na lezení mě chytly dlouhé vlasy, hodinky na krku, bonekanka Think Pink, batoh a vysněné farmářky, byl to pohyb v přírodě k němuž jsem měl od mala blízko a příslušnost k lezcům.


Dlouhý vlasy, hodinky na krku...:)

Co byly tvoje první závody?
Tuším, že rok 1993, byli jsme s mámou na silvestra na chalupě v Bílém potoce. Ráno jsem šel zkusit závody do Hejnic, kde mi tehdy Ondra Marčík půjčil lezečky, byly to zelený nindžovky od Borealu, už nevím jak jsem dopadl, ale závodění mě chytlo.

Jezdil jsi i po Evropě. S kým a jak to šlo?
Jezdil jsem za juniory a závodil i proti Patximu, výsledky nebyla žádná hitparáda, končil jsem v druhé polovině. V té době jezdil Chýšan, Kuba Hlaváček, Stejzlak, Jirka Koutský, Radek Pavlíček, Kadlec, Ségry Hunkovky a hromada dalších co už asi ani nelezou, staral se o nás Drobek.

Výsledky ze zahraničních závodů.

Co dospělácký závody? Lano x boulder? Jakýho umístění si nejvíce vážíš?

Dospělácký závody jsem ze světových jezdil jen bouldering. V Chamonix 2002 na ME jsem byl v kvalifikaci jedinej ze všech, kdo přelezl boulder vedoucí koutem, na to jsem hrdej dodnes a tehdy to hodilo 14 místo. Jednou jsem vyhrál Mejcup a to se počítá!

Co ČP v boulderech? Pojedeš letošní sérii? Nebo na jakých jiných závodech tě uvidíme?
Rozhoduju se většinou aktuálně před závodem podle stavěčů a stěny, na které se poleze. Počasí, délka závodu, forma, nálada, ceny a plno dalších činitelů rozhoduje jestli pojedu. Asi dám Slaný a možná i Teplice.

Plánuješ i závody na obtížnost?
Motivuje mě Vilda, že se obížnosti účastní a mám chuť to tam jít rozsekat, realita je taková že by mě sfoukli jak papír.

Proč dáváš víc přednost boulder závodům než na laně?
Bouldrové závody jsou více zábavné, odpouštějí chyby a víc si na nich zalezu na lano nemám vytrvalost, abych dolezl dostatečně daleko. Dříve jsem lezl aspoň rychle, takže mi nateklo vysoko v cestě a to na postup stačilo.


Bouldering na sněhu :)

Co trénink? Máš to promakaný?
Trénink 0 bodov, nic nečtu, nic nevím, chodím si "zalézt".

Sepsal jsi cvičení na visení na balkně. Takže máš s tím zkušenost. Jakou?
Sepsal jsem systém, jakým jsem na balkně visel a díky němuž mi zesílely prsty, na mě to fungovalo a sepsal jsem to jako podporu na prodej našeho produktu.

Visel jsi v rámci tréninku lezení nebo kvůli nějakému zranění? Kdy je podle tebe nejvhodnější visy zapojit?
Visel jsem z důvodu natažených vazů v koleni, nemohl jsem lézt, tak jsem aspoň visel. Visy je podle mě nejlepší zapojovat, když cejtíš, že máš slabou lištu a chceš zesílet, nebo při zranění dolních končetin.
 Jak moc se ti zranění vyhýbají?
Jsem rád, že jsem teď docela ok. Jinak jsem sbíral natažený vazy v prstech a koleni, vykloubené rameno a plno krátkodobějších problémů.

Co doplňková cvičení? Jedeš něco? Co a kdy?
Jedu jednou tejdně jógu u Pavla Vícha a to mi určitě pomáhá, pružnost v kyčlích se určitě zlepšila a dejchání a koncentrace taky, nezdá se to, ale občas je to hrozná dřina, třeba šlapaní na kole.

Pracuješ ve firmě AIX. Co je tvá hlavní práce?
Hlavní práce je pro mě v AIXu asi dělání nových tvarů chytů, ale protože není dost času a je plno jinejch věcí co spěchají, tak jsem hlavně skladník a rádoby všeuměl :).


Shaper

Chyty má AIX výborný a určitě je to daný především tím, že všichni, kdo tam dělají výborně lezou.
Fotbalově "tak určitě" Andrej je Pan lezec, Lahvi je v širší reprezentaci pro bouldering a já vylezl 8c :) AIX chyty jsou dobrý především díky Andrejovi, on má dohled nad vším a u většiny procesů má poslední slovo.

Kdo jsou hlavní tahouni firmy?
Je to hlavně Andrej, ale troufám si říci, že i Lahvi a já jsme základem firmy. Na každém z nás firma tak trochu visí a tvoříme pevnej celek. Chyt jako takovej projde dlouhou procedurou než se dostane zákazníkovi do rukou a my se snažíme, aby vše proběhlo v pořádku a všichni byly spokojení a je snad každému jasné, že sem tam řešíme nějaký problém :).

Vymodeloval jsi někdy nějakou řadu, která byla podobná chytům z nějaké konkrétní cesty či boulderu?
Kdepak, nic takového.


A chyt je na světě.

Odlévat přímo cesty :) To by bylo dobrý ne? Pěkně rozměřit vzdálenosti chytů a vyrobit podobné chyty? Co ty na to :)?
Ben Moon si prej takto pomocí alobalu snímal chyty z Action Directu, pak snad existujou chyty k Akiře a ňáký další cestě tam. Myslím, že je lepší, když si lezec najde chyty podobné a případně si je upraví podle sebe a rozmístí je někde na stěně. Rozhodně nic podobného nechystáme, bolavej spoďák z New Orleansu by nám lezci omlátili o hlavu :).

Velký trend je stavění cest po strukturách a hromadu typů i vyrábíte? Jaký je na to tvůj a firemní názor. Je mi jasný, že pozitivní :), ale v čem hlavně vidíš výhody struktur.
Struktury jsou momentálně IN, je jen otázka času, kdy to pomine. Závody světového poháru v boulderingu jsou toho důkazem a závodění tam je dávno jinde. Jsou to skoky tlaky, průtlaky případně běhání po strukturách. V ČR mimo závody jsem neviděl takovéto bouldry. SP má často blízko k parkouru.Jaký máš (ne) lezecký plány na letošní rok?
Lezeckej plán je dovolená s Katkou někde ve skalách a snažit se držet laťku v přelezech dokud to půjde.

Jaký životní :)?
Životní plán je založit rodinu a bavit se lezením co nejdéle.

Paráda. Díky za rozhovor a luxuj Juru dál :). Rodince zdar!
Oliváč


Deníček na Lezci
Profil na FB

Lezecký obsah na boulder.cz má tento rytmus:
Pondělí: Rozhovor
Středa:  Přelezy
Pátek:    Videa

V tomto článku si můžete počíst o chystaných novinkách a plánech Boulder Baru do budoucna.
Od září chystáme novou pravidelnou lezeckou rubriku. Snad se na ní přes prázdniny stačíme nachystat :).

Budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu ohledně obsahu webu, připomínek, koho byste rádi poznali v rozhovoru, o čem byste rádi četli atd.
Využít můžete vzkaz nebo komentáře u článku či Facebook.
Nebojte se nám poslat váš článek či zážitek z lezení. Rubrika Akce zatím zeje prázdnotou a je to škoda. Prázdniny jsou v plném proudu a těšíme se na články.
Nemusí padat pouze top výkony. Uvidí se kam se boulder.cz posune a je to i na vás...:)
Foťte, drťte, filmujte, pište!

No a ještě do vás pošlu jeden krutej old school bonus :). Poznáte aktéry? Je to super! Víc takových videí :)

Komentáře

  • Autor: Jiří Oliva07.07.2014 21:50
    Jste báááječný! :) Jirous je báhečnej :)! Díky za support ohledně článků atd. V rozhovoru na konci ovšem mělo být video, které se jaksi taksi nenahrálo a předělal jsem to tedy na odkaz. Čučte na to :) Je to docela vtipný. Mějte se, držte seee!
    Reagovat

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama