Nejnovější komentáře

Autor: Jirous18.07. 21:55
Autor: blacks30.05. 21:44
Autor: Petr Dlouhý25.05. 17:47
Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15

BB - najdi si svou akci...

<Červenec '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

1. 7. - 1. 9. 2024
Pondělí - Neděle

9:00 - 22:00 bez omezení

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

Sobota - Neděle 
9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

27.10.2014 10:20

Jakub Jedlička tlačí na finále

foto

Dny si plujou a každý den se děje spousta věcí, které ovlivňují náš život. Co naplňuje většinu z nás je na první pohled bezvýznamný lezení někam nahoru a za "něčím"...Smysl v nesmyslu je smysl :). Lezecký pohyb je prostě super zábava na vyplnění toho našeho času a důvod pro vylepšení našeho já. Každý má svůj styl a každý lezení vnímá jiným způsobem. Základ všeho je správný vnitřní motor a především zábava. Jedním z dalších bouchačů a pušérů na české scéně je Jakub Jedlička. Tak pojďme na něj...

Tak začneme s klasikou startovních otázek.
Kolik ti je? Váha, výška a bicák :)?

Je mi čerstvě 25, vážím mezi 69- 71 kg, výška 181 cm a bicák mám stejnej jako většina populace ;-)

Kde momentálně žiješ? A co děláš? Studuješ, pracuješ?
Převážně se vyskytuju v Liberci, kde studuju (zatím úspěšně) na učitele.

Snažil jsem se o tobě víc dopátrat, ale zatím jsem toho moc nenašel. Takže ideálně si tě proklepnout od začátku :) Takže, kdy a s kým jsi začal lézt?
Tyyy jo to už nějakej pátek bude....myslím, že poprvé to bylo v říjnu 2006 na stěně v Jičíně.

Co tě k lezení přivedlo a jaký sporty jsi dělal před tím?
K lezení mě přitáhl kamarád, chodil lízt UŽ asi měsíc a řekl mi ať jdu s ním, že je to docela sranda :) Do tý doby jsem sportů vystřídal docela dost...klasika byl fotbal, na tom jsem začínal, pak judo, to byl pro mě moc kontaktní sport a za chvíli mě to přestalo bavit. Pak následovalo plavání, který jsem dělal "závodně" asi 4 roky a nakonec jsem skončil i u kuželek (ne pivních ale fakt sport).

Vnímám tě především jako boulderistu. Jezdíš na boulder závody a na skalách zapisuješ prioritně bouldery. Jak to tedy je? Co lezení s lanem?
Na laně jsem začínal, to je jasný :) Ale postupem času se dostavil strach a se strachem na písku se prostě lízt nedá...takže mé začátky vypadaly tak, že celou zimu jsem strávil na stěně v Jičíně a léto na druhým na Prachově :) Prostě na druhým morál nezískáš, takže jsem se ocitl ve spirále a můj strach a "odpor" k lanu vzrůstal. Tudíž můj první výlet na bouldery rozhodl vše :)Obtížnost, vytrvalost :)?
Tak obtíže u vytrvalosti mám pořád...:)

Vloni jsi přelezl první 8A boulder a letos už jsi jich nasypal víc a dokonce i 8A+. Co stojí za progresem a systematickým zlepšováním?
Za systematickým zlepšováním stojí jen a jen systematický trénink :) Za tenhle progres v posledním roce vděčím Elišce Karešový, která mi s tou systematičností hodně pomáhá!

Kolikrát týdně trénuješ a jak vypadá tvoje tréninkové období? Předpokládám, že trénuješ především na boulder problémy. Drtíš něco speciálně?  Na co se zaměřuješ?
No tak s tim tréninkem je to složitější....zatím do tohohle světa systému jen lehce pronikám a kdyby nebylo Elišky tak jsem úplně ztracený. V kostce jsem to teď měl tak, že přes Vánoce jsem měl 3 týdny rest a pomalu jsem se propracovával přes vytrvalost, silovou vytrvalost až k síle. Plus se tam motaj závody českýho poháru, před kterýma byla vždy trochu specifičtější příprava a trochu se musel trénink poupravit, abych neměl na závodech jen vytrvalost a žádnou sílu :) Je to fakt složitej proces...

Kampus, visy? Jak, kdy a popiš stavbu tréninku :). Nech nám nakouknout do tvé kuchyně.
Kampus je můj nejoblíbenější "sport" :) bez něho se člověk neobejde....dá ti všechno co potřebuješ, od zpevnění celýho těla až po sílu prstů a kontaktní sílu prstů....tréninky na kampusu se taky lišej podle toho, co potřebuju trénovat...časově je to tak, že na kampusu víc jak 45min nemá smysl...visy jsem nikdy nedělal a třeba takovej vis na jedný ruce je moje slabina...letos jsem zapracoval a 2cm lištu na jedný napnutý ruce už dám :D

Co na tebe funguje nejlépe a co máš vyzkoušené, že je to pravý arašídový?
Nejlépe funguje systematickej trénink! Vždycky jsem trénoval pocitově, ale to se člověk plácá pořád v tom stejným a zlepšuje se jen ze začátku a strašně pomalu.

Jseš tréninkový dříč anebo tomu tolik nedáváš?
Tak bohužel moc talentu a všeobecný síly jsem nepobral, takže musím dřít :( na druhou stranu mě ta dřina fakt baví! :)

Co tě při tréninku nejvíc baví a v čem jsi dobrej? :)
Nejvíc mě baví Kampus...to kdyby byla samostatná disciplína tak ji dělám naplno! :) Myslím, že mi celkem jdou dlouhý tahy do stran :)

Kde nejčastěji trénuješ a s kým?
Nejčastěji trénuju asi v Jablonci v Makak Aréně...je tam suprový zázemí, velkej kampus a super bouldrovka :) S tréninkovým parťákem je to horší...trénuju z 99% sám.Děláš nějaká kompenzační cvičení? Jóga, posilovna...?
Kompenzaci dělám, když si na ní vzpomenu a to není tak často...bohužel...jinak kompenzační cvičení s gymnastickou gumou a TRX jsou super věc a rozhodně doporučuju! Jóga je taky parádní, občas mam záchvěv a jednou týdně na ní zajdu, ale tyhle období u mě netrvají nikdy dlouho.

Síla prstů je alfa omega všeho. Ovšem zraněný prsty jsou pro lezení konečná. Jak jsi na tom s prsty? Určitě jim dáváš pěknej kouř :) Takže co regenerace, protahování, zranění?
Nějaký zranění za sebou mám, ale nic vážnýho...jen natažený šlachy na prstech, asi dva malý záněty prstu...jinak se prsty celkem držej...vím, že protahovat a rozehřívat bych je měl a taky se snažím.

Jak se zranění snažíš předcházet a co podle tebe funguje?
Vždycky se snažím před tréninkem nějak rozlézt a celkově se zahřát...bez toho by asi ani nikdo začínat trénink neměl.

Jak šel tvůj výkonnostní růst a v kterém roce lezení jsi do posilování a systematičtějšího trénování začal šlapat?
Výkonnostní růst šel ze začátku, jako snad u každýho, rychle. Pak ale nastala chvíle, kdy popolézání k dalšímu růstu nestačilo a tahle chvíle trvala tak tři roky...hodně jsem se zlepšil, když jsem studoval v Praze...na Strahově byla super bouldrovka, kde jsem byl pečenej vařenej a do toho jsem lezl s lanem na Smíchově...bohužel se to neslučovalo s mou školou a tak moje studium bylo po prvním semestru ukončeno :) Pak jsem přišel do Liberce a ještě tak rok dva jsem se v tom plácal...Poslední dva roky se dá říct, že TRÉNUJU a nepopolézám.

Jakou literaturu máš načtenou a co bys doporučil? Co Tufi a jeho bible? :) Zahraniční literatura?
Jasný Tufiho 1, 2 mám přečtenýho, ale dle mého názoru to bylo hodně těžký čtení...v zahraničí jsou v tomhle směru o dost napřed...jinak trénink je ve všech sportech víceméně stejnej a taková knížka Sportovní trénink je docela dobrá.Co bys doporučil začínajícím lezcům, kteří čtou tvůj rozhovor a chtějí také lézt 8A. Ideální lezecký proces, nárust síly prstů a zvyšování výkonnosti.
No ať vydržej a jednou to přijít musí, teda pokud pro to udělají maximum! Rozhodně netrénovat pocitově ale systematicky!

Kdy je podle tebe s lezením vůbec nejlepší začít a jaký sporty by mu měly předcházet?
Tak předcházet by měly všechny možný sporty ať je pohybová výbava co největší! Hodně dobrá je gymnastika a třeba plavání....a ideální věk je tak v šesti :)

V jakém poměru lezeš na umělé stěně a na skalách? Kolik dní v roce strávíš na skalách a kde nejraději?
No tak tohle je u mě hodně smutná záležitost...na stěne strávím tak 90% času lezení a možná ještě víc...letos a minulej rok jsem se docela snažil jezdit ven, ale ne vždy se to podaří...do skal se dostanu průměrně tak jednou za měsíc...v létě o trochu víc...snad se to někdy zlepší...jinak tím, že venku tak často nejsem, tak mi potom je víceméně jedno, kam jedu a je důležíté, že vůbec jedu :)Jaký materiál ti sedí?  
Tak nejlepší, co jsem zatím držel je asi písek.

Jakou oblast bys chtěl navštívit?
Rozhodně Magic Wood...tam jsem ještě nebyl.

8A boulder už je dost seriózní lezení. Nakoukl jsi už i do něčeho těžšího? 8B už je totál liga a moc lidí to v ČR neleze. Máš nějaké vyhlédnuté? Kde a co?
Tak 8B je už hodně jiná liga...zatím...pár 8A+ mám vyhlídnutých a rozhodně jsou lezitelný, ale musel bych na ně jet častějc...Třeba Omertu 8A+ na Ostaši mám vyhlídlou, Umění prokrastinace 8A+ na Sněžníku, Machinárium 8A+ na Sněžníku a pár dalších....teď bych se chtěl ustálit ještě v těch 8Ačkách...

Zkoušels to? A jak to šlo? Co je hlavní problém zatím nepřelezu?
Omertu jsem zkoušel a ta půjde...zkrokovanou jí mam, ale musel bych se na ní víc zaměřit a třeba dvakrát do týdne na ní zajet....a tenhle problém mám víceméně i s ostatníma.

A dá se vše natrénovat :)? A trénuješ to :)?
Problém je, že lezení venku a na umělejch chytech jsou uplně jiný věci...když chceš lízt venku tak musíš co nejvíc času venku lízt a pak se v tom hejbeš líp, než když trénuješ na umělce a pak jednou měsíčně jedeš lízt na skály.Co to lano ještě? :) Lákají tě těžší věci na laně? Nebo prostě jen čistý lezení pro radost?
Na lano asi ještě někdy v budoucnu dojde...v létě si nejakou sedmičku na Prachově vylezu rád i teď , ale představa, že bych jel někam lézt s lanem mě zatím vůbec neláká.

Kdy jsi se naposledy navázal a jakou cestu lezl?
Naposledy teď v létě právě na Prachově a lezl jsem nějakou sedmu :) jinak co se týče lezení s lanem na umělce tak minulej tejden z tréninkového hlediska :D

Co písky? Máš to kousek na ně a předpokládám, že to tam dobře znáš. Co máš vše vylezené a kde to dobře znáš?
Prachov je moje domácí oblast. Začínal jsem tam lézt...něco tam vylezený mám, ale není toho hodně...většinu těžkých cest jsem vylezl na druhým za Vítkem Lachmanem a nebo Matoušem Pokorným.

Umíš lézt spáry a jiná zakoutí :)
Spáry jsem jednu dobu lezl....třeba Bič na Prachově mám vylezenej dokonce na prvním! :) ale teď se tomu snažím vyhýbat :D. Nemám to rád....člověk je pak jen odřenej :D

Podle čeho si vybíráš cesty? Obtížnost, lajna, historie...?
No první je u mě obtížnost a pak lajna :) Historii boulder nemusí mít, ale když ji má tak to je takovej bonus :)Co maglajs :)? Téma diskutérů...
Maglajs? Možná jeden z důvodů proč radši nelezu na písku...jinak v desítkách a vejš na písku si myslím má být...ale je to téma, který nebude mít nikdy řešení...je to prostě věc každýho, jestli si ho vezme a nebo ne :)

Máš nějakou vyhlídnutou cestu na písku, kterou bys rád vylezl, ale ještě se na ní necítíš?
Jednou, až se nebudu bát :D, bych chtěl vylízt Petra a Pavla na Prachově :) to je podle mě taková malá vstupenka do těžkýho lezení na písku :)

A co boulder? Něco co už jsi zkoušel, ale ještě tomu krapet chybí...?
Jakékoli 8B :)

Dlouhodobý lezecký plán?
Pořád se zlepšovat a odolávat zraněním :)

Jezdíš i na závody a už ses dostal v boulderech i do finále. Jak moc tě závody motivují? A co tě na nich nejvíc baví?
No nejvíc se mi líbí to porovnávání...máš prostě problém, stejnej čas jako ostatní na jeho vyřešení a poraď si...

Pojedeš na celý ČP v boulderech příští rok?
Letos jsem na ČP závodil poprvé tak doufám, že to bude příští rok lepší! Takže budu jezdit! :)Letos už chybí Brno, které je za dva týdny. Pojedeš? Bude finále :)?
Do Brna se chystám...pokusím se prodat všechno, co mám natrénováno a jestli bude finále se uvidí :)

Už jsi si párkrát na závodech vytáhnul Černýho Petra v podobě "první nepostupující do finále". Jaký je to pocit? Většinou chybí třeba jedna zóna nebo prostě jeden pokus.
No, když jsi první nepostupující poprvé, tak si řekneš, že je to smůla :), ale když už podruhý, potřetí...tak to už si říkáš že je to zákeřnost! :D

Ve finále boulderů se vždy může stát cokoliv. Bouldery jsou v tomhle nevyzpytatelný a vítěz může číhat i na konci :) Jak vidíš svoje šance na bednu?
Martin Stráník je betonovej a na něho nikdo nemá...a pak jsou ostatní, co postupují do finále a tam už to tak jistý není...takže šance jsou stejný pro každýho :)

A co příští rok? Budeš na ní útočit?
Příští rok se uvidí :) snad mi nějakej závod sedne a sejde se i forma...pak i kdyby to nedalo na bednu, tak budu spokojenej.Plánuješ lezeckou sezónu 2015? Co je v plánu?
No vylízt toho venku víc než letos! Přidat nějaký 8A+.

Co zahraniční lezení? Kam nejraději jezdíš a kam ses letos podíval?
Nejvíc se mi líbilo ve Fontáči! :) a doufám, že se tam zase někdy podívám...Letos jsem byl jen v Zillertalu a ze tří dnů nám dva pršelo ;-)

Jaký přelez tě letos těší a jaký přelez by tě ještě potěšil :)?
Nejvíc si vážím Dona Corleona low 8A+ a potěšilo by mě, kdybych dal ještě nějaká 8A ať jich je letos 10 :).

Boulderingová sezóna je v plném proudu a podmínky jsou docela dobrý. Kde teď nejvíc lezeš?
Teď jsem docela jezdil na Sněžník a ještě se tam chystám, tak doufám že počasí vydrží!

Plánuješ ještě někam vyjet na podzim?
Dokud bude počasí tak bych ještě jezdit chtěl...

A co zima? Kde budeš na Silvestra?
Zimu budu odpočívat a dělat všechno ostatní jen ne lízt :) A Silvestra slavíme u kamaráda na bouldrovce :)

Jakou podmínku na lezení máš nejraději? A které období?
Nejlepší mi přijde podzim...ještě není úplně kosa a už neni vedro...Takovejch 7°C je super!

Vzory, motory? :) Nahoď pár jmen od nás a pár ze zahraničí.
Martin Stráník! Dave Graham.

Koho bys doporučil na příští rozhovor?
Zase nějakou babu! :)

Díky za čas
Oliváč

Profil na FB
Deníček na Lezci

Láry fáry a je zase konec :) Letíííí to. Sázejte mi tipy, koho dalšího vyzpovídat. Rád bych poděkoval všem, kdo stránky boulder.cz pomáhají nakopnout a především těm, kdo na ně pravidelně chodí a neúnavně přidávají lajky. Komentáře sice nežijí jako na Lezci, ale zase na druhou stranu pro mě je lepší žádný komentář než deset přemoudřelejch blbů, kterým tečou z klávesnice srajdy. Jasně, každý má právo na názor a každý si může komentovat, co chce a jak chce. Hlava mi ale pořád nebere, proč má někdo potřebu ventilovat svůj negativní pohled na věc. Buď se mi daná věc líbí a povzbudím to anebo se mi nelíbí (není to můj šálek jupíka) a držím kušu. Komu tim jako prospěju, že něco zneguju? Konstruktivní kritika? Jasně. Ta je samo potřeba, ale nějak pořád chybí sebereflexe, co je a co není konstruktivní...Anonymita internetu je prostě zlo a každý, kdo nemá koule se podepsat ať shoří :)!

Lezecký obsah se hromadí ZDE a najdete tam i nelezecké Hudební tipy, které teda dost žeru :)

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama