Nejnovější komentáře

Autor: Karin Slunečková30.05. 15:31
Autor: pirkokat06.05. 00:55
Autor: pirkokat06.05. 00:53
Autor: Barbora Podušková04.05. 20:44
Autor: Jan Šťastný04.05. 16:40

BB - najdi si svou akci...

<Červen '23>
poútstčtsone
 1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
2627282930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder Boj 2023

15.04.Bboj č.1Výsledky
13.05.Bboj č.2Výsledky
10.06.Bboj č.3
08.07.Bboj č.4
02.09.Bboj č.5
30.09.Bboj č.6
28.10.Bboj č.7

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

Pondělí - Čtvrtek
9:00 - 14:30 & 17:45 - 22:00
Pátek
9:00 - 14:30 & 16:45 - 22:00
Sobota - Neděle
9:00 - 22:00

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

Sobota - Neděle
9:00 - 19:00


So 27. 5.: 9:00 - 19:00
Ne 28. 5.: 9:00 - 19:00 



OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

Než začnete...

Každý lezec má ambice a cíle. Nenalhávejte si, že ne. Neznám lezce, který by jednou nechtěl přelézt tu a tu cestu nebo by si nepostěžoval, že na to a to je příliš slabý a že na to nemá. Jenže ono když se chce, tak všechno jde... Samozřejmě je zapotřebí být nohama na zemi a nechtít hned modré z nebe. Je pouze na vás zda-li si splníte své cíle či touhy a nabudete pocit uspokojení, hrdosti na sebe sama a splnění zdánlivě nesplnitelných snů...

Nejdůležitější a nejodvážnější krok je ovšem chtít něco změnit a začít pro to něco dělat. Identifikovat vaše slabiny a otevřeně se jim postavit je základním kamenem pro to, abyste se přiblížili k vašim cílům.

Je jasné, že každý má své lezecké maximum jinde. Je také jasné, že každý má pro lezení jiné předpoklady, ale buďte k sobě upřímní a řekněte si, že jste opravdu dosáhli všeho, čeho jste kdy v lezení chtěli dosáhnout. Myslíte si, že je pozdě na jakékoliv zlepšení? A opravdu jste pro to udělali všechno? Pokud vaše odpověď bude pokaždé férově znít ano, tak číst další text nemá cenu a patříte k nejspokojenějším lezcům a štěstěna na vás rozhodně nešetřila. Pokud ovšem patříte k té druhé méně šťastné skupině a máte pocit, že byste se chtěli posunout dále a že ta léta stagnace či malého výkonnostního posunu už vás nebaví, tak právě pro vás může být další čtení probuzením a možná i pomocnou rukou "jak na to".

V lezení se může zlepšit každý a každý může zlepšit jakoukoliv stránku svého lezení. Ať už si myslíte, že nemáte sílu, techniku či vytrvalost nebo všechno dohromady. Jste-li úplným nováčkem v lezení a jste-li na samotném začátku, tak jste v ideální pozici...Normálně sportovně nadaný člověk by měl při aktivním přístupu k lezení dosáhnout výkonnostního nárustu zhruba dva tři mezistupně za rok (myšleno 7, 7+, 8- atd). Tedy pokud začnete na pětkách šestkách, tak do čtyř až pěti let byste na stupeň 9 UIAA měli "bezproblémů" šáhnout. Slovo "bezproblémů" ovšem skrývá odhodlání, vůli a touhu se zlepšit a něco pro to udělat. Ideální způsob jak toho dosáhnout je pomocí boulderingu.

Pokud jste tedy lezec, který má již pár let odlezeno a posun opravdu není bůhvíjaký, tak je zapotřebí najít a odstranit postupové chyby a identifikovat vaše slabiny. Jednou ze základních chyb u drtivé většiny lezců je tréninkový systém či rytmus, kterým lezou na umělé stěně. Převážně se to týká lezení na umělé stěně s lanem a absolutní absence boulderingu. Je jasné, že každý není tréninkový typ a systematické trénování nemusí být zrovna šálek vaší kávy, ale v momentě, že chodíte dvakrát třikrát týdně na umělou stěnu, tak už jste člověk, který svým způsobem trénuje a trénovat chce. Otázka je ovšem zda lezení, které tam provádíte během vaší návštěvy je optimální a zda-li právě to nevede k vaší stagnaci a minimálnímu výkonostnímu růstu...

Pár typů k zamyšlení
Posuďte realitu vaší návštěvy lezecké stěny s následujícími typy:
- před lezením se zahřejte, rozlezte a po lezení dolezte a rozcvičte
- mějte lezecký plán rozdělený na lehké,střední a těžké cykly
- lezte nové cesty a nové kroky (naprosto nejdůležitější!!!)
- lezte různorodě, kombinujte charakter lezení
- nelezte od všeho trochu, ale vždy se zaměřte na specifickou věc (síla, vytrvalost, technika, atd.)
- mezi pokusy nevychladněte a neodpočívejte příliš dlouho
- kvalita je nad kvantitu - nepřetrénujte se

Jedním z hlavních předpokladů je ovšem pestré, nestereotypní lezení. Pokud při dalších návštěvách začnete opakovat kroky, které jste již dělali předminule či předpředminule nebo lézt cesty, které můžete lézt "poslepu", tak v ten moment máte krásně nakročeno do stagnace a neposouvání své lezecké dovednosti.
Ano, je zapotřebí zkoušet své projekty - cesty, které jste ještě nevylezli, ale ne během tréninku. Ty si schovejte na přelezy a jako odměnu za vaše tréninkové snažení viz cíle. Během tréninku je zapotřebí nalézat spousty nových kroků, které povedou k rozšíření vašeho lezeckého obzoru a pestrosti lezení. Je zapotřebí udržovat rytmus lehkého x těžkého lezení a zaměřit se především na vaše slabá místa. Bezkonkurenční způsob, jak tohoto docílit je pomocí boulderingu.

V momentě, že si tento jednoduchý fakt uvědomíte a patříte k lezcům, kteří mají ambice přelézat určité cesty či obtížnostní stupně venku na skalách s lanem, tak jste na začátku nové cesty a jednou nohou venku z mnohaleté stagnace...

Pokud budete mít zájem se o tréninku dozvědět více nebo pomoci uvést dané postupy do praxe, tak se nebojte navštívit Boulder bar osobně. 
BB je zde především pro lidi, kteří se chtějí v lezení stále zlepšovat a dosahovat svých cílů. Ať už se jedná o lezce, kteří se chtějí zlepšit z 6 na 7 nebo z 9 na 10.
Jedna konzultace vám může pomoci otevřít oči ve vašem snažení o docílení vyšší výkonnosti a zlepšení se v lezení samotném.

reklama