Nejnovější komentáře

Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04
Autor: Karin Slunečková27.01. 21:06
Autor: Petr Černocký22.01. 13:13

BB - najdi si svou akci...

<Duben '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
2930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

 

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

Pondělí - Čtvrtek
9:00 - 14:30 & 17:45 - 22:00
Pátek
9:00 - 14:30 & 16:45 - 22:00
Sobota - Neděle
9:00 - 22:00

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

sobota 6. 4. .: 9:00 - 19:00
neděle 7. 4. .: 9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

Než začnete...

Každý lezec má ambice a cíle. Nenalhávejte si, že ne. Neznám lezce, který by jednou nechtěl přelézt tu a tu cestu nebo by si nepostěžoval, že na to a to je příliš slabý a že na to nemá. Jenže ono když se chce, tak všechno jde... Samozřejmě je zapotřebí být nohama na zemi a nechtít hned modré z nebe. Je pouze na vás zda-li si splníte své cíle či touhy a nabudete pocit uspokojení, hrdosti na sebe sama a splnění zdánlivě nesplnitelných snů...

Nejdůležitější a nejodvážnější krok je ovšem chtít něco změnit a začít pro to něco dělat. Identifikovat vaše slabiny a otevřeně se jim postavit je základním kamenem pro to, abyste se přiblížili k vašim cílům.

Je jasné, že každý má své lezecké maximum jinde. Je také jasné, že každý má pro lezení jiné předpoklady, ale buďte k sobě upřímní a řekněte si, že jste opravdu dosáhli všeho, čeho jste kdy v lezení chtěli dosáhnout. Myslíte si, že je pozdě na jakékoliv zlepšení? A opravdu jste pro to udělali všechno? Pokud vaše odpověď bude pokaždé férově znít ano, tak číst další text nemá cenu a patříte k nejspokojenějším lezcům a štěstěna na vás rozhodně nešetřila. Pokud ovšem patříte k té druhé méně šťastné skupině a máte pocit, že byste se chtěli posunout dále a že ta léta stagnace či malého výkonnostního posunu už vás nebaví, tak právě pro vás může být další čtení probuzením a možná i pomocnou rukou "jak na to".

V lezení se může zlepšit každý a každý může zlepšit jakoukoliv stránku svého lezení. Ať už si myslíte, že nemáte sílu, techniku či vytrvalost nebo všechno dohromady. Jste-li úplným nováčkem v lezení a jste-li na samotném začátku, tak jste v ideální pozici...Normálně sportovně nadaný člověk by měl při aktivním přístupu k lezení dosáhnout výkonnostního nárustu zhruba dva tři mezistupně za rok (myšleno 7, 7+, 8- atd). Tedy pokud začnete na pětkách šestkách, tak do čtyř až pěti let byste na stupeň 9 UIAA měli "bezproblémů" šáhnout. Slovo "bezproblémů" ovšem skrývá odhodlání, vůli a touhu se zlepšit a něco pro to udělat. Ideální způsob jak toho dosáhnout je pomocí boulderingu.

Pokud jste tedy lezec, který má již pár let odlezeno a posun opravdu není bůhvíjaký, tak je zapotřebí najít a odstranit postupové chyby a identifikovat vaše slabiny. Jednou ze základních chyb u drtivé většiny lezců je tréninkový systém či rytmus, kterým lezou na umělé stěně. Převážně se to týká lezení na umělé stěně s lanem a absolutní absence boulderingu. Je jasné, že každý není tréninkový typ a systematické trénování nemusí být zrovna šálek vaší kávy, ale v momentě, že chodíte dvakrát třikrát týdně na umělou stěnu, tak už jste člověk, který svým způsobem trénuje a trénovat chce. Otázka je ovšem zda lezení, které tam provádíte během vaší návštěvy je optimální a zda-li právě to nevede k vaší stagnaci a minimálnímu výkonostnímu růstu...

Pár typů k zamyšlení
Posuďte realitu vaší návštěvy lezecké stěny s následujícími typy:
- před lezením se zahřejte, rozlezte a po lezení dolezte a rozcvičte
- mějte lezecký plán rozdělený na lehké,střední a těžké cykly
- lezte nové cesty a nové kroky (naprosto nejdůležitější!!!)
- lezte různorodě, kombinujte charakter lezení
- nelezte od všeho trochu, ale vždy se zaměřte na specifickou věc (síla, vytrvalost, technika, atd.)
- mezi pokusy nevychladněte a neodpočívejte příliš dlouho
- kvalita je nad kvantitu - nepřetrénujte se

Jedním z hlavních předpokladů je ovšem pestré, nestereotypní lezení. Pokud při dalších návštěvách začnete opakovat kroky, které jste již dělali předminule či předpředminule nebo lézt cesty, které můžete lézt "poslepu", tak v ten moment máte krásně nakročeno do stagnace a neposouvání své lezecké dovednosti.
Ano, je zapotřebí zkoušet své projekty - cesty, které jste ještě nevylezli, ale ne během tréninku. Ty si schovejte na přelezy a jako odměnu za vaše tréninkové snažení viz cíle. Během tréninku je zapotřebí nalézat spousty nových kroků, které povedou k rozšíření vašeho lezeckého obzoru a pestrosti lezení. Je zapotřebí udržovat rytmus lehkého x těžkého lezení a zaměřit se především na vaše slabá místa. Bezkonkurenční způsob, jak tohoto docílit je pomocí boulderingu.

V momentě, že si tento jednoduchý fakt uvědomíte a patříte k lezcům, kteří mají ambice přelézat určité cesty či obtížnostní stupně venku na skalách s lanem, tak jste na začátku nové cesty a jednou nohou venku z mnohaleté stagnace...

Pokud budete mít zájem se o tréninku dozvědět více nebo pomoci uvést dané postupy do praxe, tak se nebojte navštívit Boulder bar osobně. 
BB je zde především pro lidi, kteří se chtějí v lezení stále zlepšovat a dosahovat svých cílů. Ať už se jedná o lezce, kteří se chtějí zlepšit z 6 na 7 nebo z 9 na 10.
Jedna konzultace vám může pomoci otevřít oči ve vašem snažení o docílení vyšší výkonnosti a zlepšení se v lezení samotném.

reklama