Nejnovější komentáře

Autor: blacks30.05. 21:44
Autor: Petr Dlouhý25.05. 17:47
Autor: Jan Kohout10.04. 16:46
Autor: Kateřina Pírková05.04. 16:15
Autor: Klára Kušková28.03. 09:04

BB - najdi si svou akci...

<Červenec '24>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

1. 7. - 1. 9. 2024
Pondělí - Neděle

9:00 - 22:00 bez omezení

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

Sobota - Neděle 
9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:
Dospělí - 180 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa
 

praha
foto

Campus

Campus board je lištová deska, kterou poprvé použil a využil W. Gullich při tréninku na Action direct.
Campus zlepšuje výbušnou a kontaktní sílu v prstech a pažích. Na campusu naleznete sérii různých lišt, po kterých se pohybujete nahoru a dolů bez použití nohou. Campus je dobrý doplněk k boulderingu a silovému lezení. Absolutně není vhodný pro začátečníky a při tréninku na něm je dobré mít již zkušenosti s tréninkem na liště. Je třeba si uvědomit, že je to velmi fyzicky náročný nástroj k získání síly a je zde velké riziko zranění. Při tréninku na campusu buďte velmi opatrní a poslouchejte signály z vašeho těla.

Stejně jako u lišty (a celkově všeobecně u lezení :)) se používají tři základní úchopy:
Otevřený úchop - foto - ve všech kloubech prstů tupý úhel - nejšetrnější a nejpoužívanější úchop
Polozavřený úchop - foto - pravý úhel
Zavřený úchop - foto - ostrý úhel
Polozavřený a zavřený úchop používejte velmi opatrně a zároveň věnujte zvýšenou pozornost otevřenému úchopu, když visíte za jeden až tři prsty. Pozor na přetížení šlach.
Používejte tedy nejvíce otevřený úchop, který je nejslabším úchopem pro většinu lezců a pravděpodobně tím nejdůležitějším. Je důležité si uvědomit, že posilováním otevřeného úchopu zlepšujete i zavřený úchop, ale obráceně to tak nefunguje.

Samozřejmostí je rozcvičení a rozehřátí. O rozcvičení je ZDE obsažný článek. Je velmi důležité necvičit na campusu, když jste unavený nebo se necítíte nejlépe. Špatná technika cviků může zvýšit riziko zranění. Efekt cvičení na campusu je maximální, když jste odpočatí (nejlépe po restdeji) a totálně v pohodě. Opět zde platí, že kvalita je nad kvantitu a cvičení by nemělo trvat déle než hodinu.
Pro lepší orientaci na campusu jsou jednotlivé řady chytů označeny číslem a pohybovat se budeme tedy po číslech nahoru a případně i dolů. Výchozí pozice pro všechna cvičení je obouruč na chytech v řadě číslo 1 na daném typu chytu. Na BB campusu se nachází 4 druhy lišt. 

Příklady cviků:
Pokud vám videa nejdou přehrát, tak doporučujeme použít VLC media player

Žebřík
Nejjednodušší a nejpoužívanější cvik. Pohybujete se symetricky vzhůru několika možnými způsoby, vždy však do další lišty jdete rovnou bez přídrže.
a) Lehké 1 - 2 - 3 atd. Video
b) Střední 1 - 3 - 5 atd. Video
c) Težké 1 - 4 - 7 atd Video
d) Nejtěžší 1 - 5 - 9  Video - pokus :)

Poskoky
Cvik má několik variant výchozí pozice:
a) obě ruce stejně, skok jednou rukou na co nejvyšší lištu a viset, potom se vrátit na původní lištu - Video
b) obě ruce stejně, skok jednou rukou na vyšší lištu, zde fix a následný výskok na ještě vyšší lištu a vis, potom se vrátit na původní lištu po prvním skoku - Video
c) skákací ruka je na nižší liště než ruka fixovací a po skoku se na stejnou lištu vrací - Video

Kromě velikosti lišty a délky skoku je důležité co nejrychlejší provedení cviku a co nejkratší čas odcvičení celé série.

Postupné přešahy a teče - Video
Vis na třetí liště a pouze jednou rukou poskoky od první lišty na co nejvyšší lištu. Střídejte ruce po sérii. Z počátku skákejte postupně po všech lištách, poté ob jednu až o dvě. Tímto cvikem se dají naučit velmi dlouhé přesahy.

Obouruč 
Skoky obouruč by měli zlepšit (ostatně jako všechny cviky na campusu) načasování a vysledování správného momentu, kdy se chytit. Zároveň vylepšují výbušnou a kontaktní sílu.
Skoky obouruč jak už název naznačuje se provádějí z jednoho chytu oběma rukama naráz do dalšího chytu. Opět je více variací tohoto cviku, kdy uvedeme ty nejpoužívanější z nich:

a) 1 - 2 atd Video
b) 1 - 3 atd Video
c) 1 - 4 atd Video
d) 1 - 5 atd Video

Při skocích obouruč se zároveň používá tzv. plyometrická metoda, která je vhodná k tréninku výbušnosti a koordinaci při dynamickém pohybu. Provádí se seskok obouruč o 1,2,3 příčky a následný obouruč výskok do původní pozice. Variací je pohyb vzhůru. Podstatou cvičení je rychlost a dynamika a proto výskok musíte zahájit co nejdříve po seskoku.

Příklady:
Obouruč pohyb nahoru: 1 - 3 - 2 - 4 atd. Video
Obouruč pohyb na místě 1 - 3 - 1 - 3 Video

Silově vytrvalostní trénink - Video
Jednoduchým pohybem (žebřík) se pohybujeme nahoru dolů po campusu. Je na vás, abyste zvolili ideální časový poměr pro vás. Většinou se používá:
40-60 sekund; 8 opakování a 2 minuty odpočinku. Je velmi důležité, abyste "neodpadávali" během začátečních opakování, ale abyste "odpadávali" během posledních 6-8. Zkušebním cvičením si nastavíte při jakém poměru času odpadáváte až v posledních třech opakováních.
 
Tréninkový cyklus
Jako u ostatních cvičení ani zde nejde přesně uvést, co bude fungovat právě pro vás. Pouze naznačíme, jakým způsobem by se váš trénink mohl ubírat a je na vás, abyste vyexperimentovali co bude nejlépe fungovat na vás. Je opět důležité vést si poznámky o tom, jak jste se při cvičení cítili a jak dobře jste ho odcvičili. Na campusu se doporučuje cvičit 1 -2 krát týdně. V tomto týdnu máte třeba i dvě boulderové lezení. Maximální čas strávený cvičením je 40 - 60 minut v závislosti na schopnostech daného lezce.
Sestavte si tréninkový plán a po dobrém zahřátí cvičte 2 - 3 série od jednotlivého cviku. Mezi opakováními odpočívejte 2 minuty. Cvičte cvik na levou i pravou ruku. Před změnou na další druh cviku odpočívejte 4 minuty.
Na BB campusu je možné nejen trénovat na jiných rozměrech lišt, ale zároveň lze lišty mezi sebou vzájemně kombinovat! Ale to už necháme na vaší fantazii...O případné poznatky a nová cvičení se s námi PODĚLTE.

Pokud budete mít zájem se o tréninku dozvědět více nebo pomoci uvést dané postupy do praxe, tak se nebojte navštívit Boulder bar osobně.
BB je zde především pro lidi, kteří se chtějí v lezení stále zlepšovat a dosahovat svých cílů. Ať už se jedná o lezce, kteří se chtějí zlepšit z 6 na 7 nebo z 9 na 10.
Jedna konzultace vám může pomoci otevřít oči ve vašem snažení o docílení vyšší výkonnosti a zlepšení se v lezení samotném.

Galerie

reklama